Josipović u Srbu: Živeo Tito, živeli partizani!
"Ustaše i četnici služili su zajedničkom gazdi, a partizani su nosili slobodu i demokratiju", poručio je danas u Srbu hrvatski predsednik Ivo Josipović na svečanosti povodom ustanka protiv fašizma u Drugom svetskom ratu. Na platou oko spomenika okupilo oko 2.500 ljudi.
Josipović je naglasio da je antifašizam jedan od temelja hrvatskog Ustava i da partizanske kape nose poruku ljubavi i mira. On je okupljenim antifašistima poručio da moraju biti ponosni svojim postignućima iz Drugog svetskog rata.
"Vidim da neki od vas nose odličja iz Drugog svetskog rata. Tako i treba, stavite ih s ponosom. Neki od vas nose partizanske kape. To su lepe kape, koje nose poruku ljubavi i mira", rekao je Josipović.
"Njihova je poruka da nikad više ne sme biti zločina, genocida i rata", istakao je Josipović dok su oduševljeni antifašisti skandirali "Tito, Tito!", prenosi Index.hr.
Predsednika Hrvatske Ivu Josipovića danas su u Srbu, gde prisustvuje obeležavanju 69. godišnjice ustanka protiv fašizma u Hrvatskoj, dočekali i demonstranti koji su nosili hrvatske zastave i transparente i uzvikivali "Ovo je Hrvatska", "Bando crvena", "Četnici".
U bivšoj Jugoslaviji 27. juli se slavio kao Dan ustanka, odnosno sećanja na prvi oružani sukob sa okupatorima u Drugom svetskom ratu.
|
Na transparentima koje nose demonstranti piše "Komunistički zločin nije antifašizam", "Stop ponižavanju Hrvatske", "Agresija na Hrvatsku nije građanski rat".
U Srbu je danas organizovana svečanost povodom otvaranja obnovljenog spomenika palim borcima u Drugom svetskom ratu, koji je porušen nakon hrvatske akcije "Oluja" 1995. godine.
Skup u Srbu ove godine je pod pokroviteljstvom predsednika Hrvatskog sabora Luke Bebića, a glavni organizator je Srpsko narodno veće (SNV) u saradnji sa Savezom antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i opštinom Gračac.
Događaju prisustvuju izaslanik predsednika Srbije Borisa Tadića Mlađan Đorđević, kao i ambasador Srbije u Hrvatskoj Stanimir Vukićević.
Dolazak demonstranata danas u Srb organizovale su marginalne hrvatske stranke, poznate po ekstremno desnim uverenjima, kao i hrvatski borci. |
U obraćanju prisutnima, predsednik Hrvatske Ivo Josipović je naglasio da je spomenik dokaz da svako zlo mora biti pobeđeno i da je obnova spomenika dokaz da vlada drži do antifašističkih tradicija.
"Svim državama regiona zajednička je borba za ulazak u Evropsku uniju, jer nam je samo tako moguć trajni mir", rekao je Josipović i dodao da će Hrvatska, koja će prva ući u Uniju, dati podršku svim državama regiona, kako zbog sebe, tako i zbog bezbednosti Evrope i ovog njenog dela.
Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac naglasio je da antifašizam bez Srba i bez priznavanja Srba kao dela antifašističke tradicije nije potpun.
"Srbi u Hrvatskoj dali su nemerljiv doprinos antifašističkoj borbi, ali mnogi to ne znaju i ne vrednuju Srbe po onom što je bilo 40-tih, već po onom što je bilo 90-tih godina, kada su neki Srbi pokušali uništiti bratstvo i veru dva naroda. Sa takvima mi nemamo ništa zajedničkog", rekao je Pupovac. On je podsetio da je to poruka svima koji misle da se, kako je naveo, okupljamo po tradicijama koje nam ne pripadaju.
Vicepremijer Slobodan Uzelac izjavio je da nema demokratske vlade koja se ne bi ponosila tim činom i da je spomenik u Srbu simbol dobra i slobode. "Ovo je spomenik jednom od najvažnijih događaja u istoriji Srba i Hrvata", naglasila je Čulinović-Konstantinvić. Ona je poručila da je dok god ima profašističkih ekscesa, potrebno čuvati jednakost, poštovanje i snošljivost.
Prisutnima su se obratili i predstavnik sekcije Šeste ličke divizije u Beogradu Slavica Todorić i načelnik opštine Gračac Goran Đekić, koji ih je upoznao sa teškim položajem opštine.
Radaušev spomenik postavljen je 1951. godine, a srušen je paljbom iz hrvatskih tenkova nakon akcije "Oluja" u avgustu 1995. kad je i ceo Srb spaljen i srušen, iako tamo nije bilo borbenih dejstava. Obnovu je organizovala i sa tri miliona kuna (oko 415.000 evra) finansirala hrvatska vlada na inicijativu SNV.
U saradnji s kabinetom predsednika Srbije i Zavičajnim udruženjem Ličana iz Srba koje deluje u Srbiji, prikupljeno je i oko 100.000 evra koji su iskorišteni za kupovinu i obradu kamena za visoki stub spomenika.
U Srbu se na obeležavanju ustanka poslednjih par godina okupi i nekoliko hiljada ljudi iz svih krajeva zemlje, među kojima i vodeći političari.
Podsetimo da je Samostalna demokratska srpska stranka kao deo koalicionog sporazuma s vladom 2007. uvrstila spomenik u Srbu na listu pet velikih spomeničkih celina za koje traži obnovu.
Dužnost praćenja obnove tih spomenika preuzelo je SNV koje insistira da je spomenik i događaj koji on ovekovečuje, jedan od najvažnijih momenata u zajedničkoj hrvatskoj i srpskoj istoriji.
Predsednik SNV Milorad Pupovac je u brojnim prilikama naglašavao da nema hrvatskog antifašizma bez Srba.
Nakon niza ustaških zločina po Lici i Bosanskoj krajini, Srbi iz ovih delova NDH podigli su ustanak pod vođstvom KPJ 27. jula 1941. godine kad su oslobodili Srb i Drvar. Ustanak se nakon toga proširio celom Likom, Banijom, Kordunom i delovima Dalmacije i Bosne.
Mnogi ustanici iz Srba dogurali su u partizanima do visokih činova ili zvanja narodnog heroja, a treba reći i da su Srbi činili većinu partizana u Hrvatskoj do jeseni 1943. godine.