Zašto se EU podelila?
Zemlje članice EU podeljene su oko mogućnosti da daju "zeleno svetlo" Makedoniji i Albaniji za početak pristupnih pregovora.
Žestoka debata 25 zemalja članica sa jedne i Francuske, Holandije i Danske sa druge strane, još traje na sastanku ministra EU u Luksemburgu.
Ministri opštih poslova EU na sastanku u Luksemburgu i dalje razgovaraju o postizanju kompromisa oko zaključaka koje bi trebalo da usvoje o proširenju i Zapadnom Balkanu.
Dok je nacrt zaključaka za Srbiju, Crnu Goru, BiH i Kosovo (sa zvezdicom) još ranije praktično zaključen, Pariz i Hag, ali i Kopehagen protive se mogućnosti napretka Makedonije i Albanije ka EU.
- Postoje dve grupe zemalja: jedna predstavlja veliku većinu od 25 zemlja članica koje
Pročitajte još:
* Kocijas: EU da drži reč prema Skoplju i Tirani
podržavaju otvarnje pregovora (Makedonije i Albanije) na leto 2019. godne i tri zemlje - Danska, Holandija i Francuska, koje misle da taj proces treba promeniti - izjavio je grčki šef diplomatije Nikos Kocijas.
Kocijas upozorava da promena procesa proširenja povlači i promenu stabilnosti i bezbednosti celog regiona Jugoistočne Evrope. On je upozorio ”neke zemlje članice” da ”pravljenje koraka unazad nije način za borbu i pobedu na populizmom.
- Neke zemlje žele da rade na integraciji , a ne na proširenju. Ja mislim da to može ići paralelno - poručio je Kocijas.
Prema informacijama Tanjuga, ministri evropske dvadesetosmorke umesto na početku današnjeg sastanka prebacili su temu zaključaka o Zapadnom Balkanu za kraj sastanka koji se održava u Luksemburgu.
Iako je predviđeno da se sastanak završi do 18 častova, poslednje informacije su da i dalje ne postoji konsenzus oko davanja ”zeleog svetla” Evropskoj komisiji za početak priprema pristupnih pregovora Makedonije i Albanije.
Diplomatski izvori Saveta EU napominju da tvrd stav Pariza i Haga nije mogla da promeni ni ponuđena formulacija da se početak pregovora sa Skopljem i Tiranom odloži za godinu dana.
Iz diplomatskih izvora se upozorava da, ukoliko danas ne bude ostvaren jednoglasni stav ministara EU o proširenju i Zapadnom Balkanu postoji mogućnost, zaključci uopšte ne budu usvojeni, a da ta tema ne bude ni deo već pune agende samita lidera EU koji se sastaju u četvratak i petak u Briselu.