Hrvatska: Brutalno smo unazađeni zbog rata
"Hrvatska zbog rata nije imala ravnopravnu startnu poziciju s drugim tranzicionim zemljama", rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.
- Rat nas je koštao 160 odsto BDP, a poređenja radi, Japan je posledice cunamija platio četiri odsto BDP - naglasio je Plenković.
Međutim, koliko god da je predsednik Vlade u pravu kada kaže da ih je rat privredno unazadio, bilo bi bolje da je u svom govoru insistira na tome da je hrvatski pivredni rast nakon rata bio zasnovan na krivim temeljima, što je brutalno razotkrila kriza nakon 2008., piše "Jutarnji list".
Tome najbolje svedoče podaci prema kojima su pre krize bili u deficitu od četiri milijarde kuna ostvarenom u trgovanju robom i uslugama sa svetom, a 2016. su imali suficit od 1,5 milijardi kuna, koji je zadržan do danas (robni deficit je i dalje prevelik, u značajnom suficitu su usluge).
Kako piše ovaj list, kada premijer već spominje Japan, trebao bi da zna da je Japan dostigao predratni nivo bruto domaćeg proizvoda deset godina posle rata, a da je potom od 1953. do 1965. rastao po stopama od devet odsto i uskoro postao druga, a danas treća država po privrednoj snazi u svetu.
U ovoj je priči zanimljivo je to da je Hrvatskoj nakon rata trebalo deset godina (ako računamo da je rat bio gotov 1995.) da dođe na predratni nivo (ako računamo da je zadnja godina pre rata 1989.), a sada se dogodilo to da je Hrvatskoj deset godina trebalo da dođemo na pretkrizni nivo iz 2008., naravno, ako ove godine - a sve govori u prilog tome - ostvare privredni rast.
Dakle, deset godina im je trebalo da se oporave od rata, kao što im je trebalo deset godina da se oporave od krize, piše "Jutarnji list".