Slovenija - članica EU i izrabljivač radnika iz BiH
Hiljade radnika iz BiH, uglavnom građevinaca, koji su otišli na privremeni rad u Sloveniju, na građevini provode i po 12 časova dnevno za platu od 600 evra, koju ne dobijaju redovno, a često rade na crno i bez osnovnih prava.
Deo tih radnika koji se vratio kući traži svoje plate i dobijanje ličnih radnih dozvola, što su osnovni zahtevi koje su tokom protestnog marša u Sarajevu istakli ispred zgrade OHR-a, Ministarstva spoljnih poslova BiH i Ambasade Slovenije.
Tokom jučerašnjeg protesta istaknuto je da radnici traže da se vrate u Sloveniju po zarađene plate, te da su u stanju "još sto puta protestovati dok ne dobiju ono što su krvavo zaradili".
Dževad Abazović iz Cazina, koji se vratio nakon dve godine rada u slovenačkoj firmi "Prenova", kaže da je imao jedan obrok dnevno, i to večeru koju često nije stigao da pojede, da mu poslodavac duguje 5.600 evra samo za platu, te da nije bio prijavljen, iako je dobio sezonsku radnu vizu - pišu "Nezavisne novine".
Ramo Dervišević kaže da je radio u firmi "Benil", koja je preregistrovana u firmu "Talia", da je tek po isteku vize saznao da nije prijavljen, iako je imao potpisan ugovor sa poslodavcem, da je u tu firmu otišao na preporuku prijatelja, i da je potrošio 1.000 KM samo za vizu i put.
"Platu smo dobijali iz ruke u ruku. Radili smo mesečno po 260 sati na građevini i imali jedan obrok. Između 30 i 40 ljudi deli baraku i dva neispravna kupatila. Poslodavac je znao da mi ističe viza i nije mi dao zadnju platu", ispričao je Dervišević.
List navodi da vlasti Slovenije i BiH imaju dva meseca da reše pitanje isplate zaostalih plata radnika, a resorno ministarstvo Slovenije da reši izdavanje radnih dozvola.
Iz pokreta "Dosta" iz BiH i slovenačkog pokreta IVV (Nevidlji radnici sveta), koji su učestvovali u organizovanju protestnog marša u Sarajevu, tvrde da u Sloveniji radi oko 47.000 državljana BiH, te da je većina u teškoj situaciji.