Vučić na Skupštini SNV: Uskoro poziv Grabar Kitarovićevoj da dođe u Srbiju
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je obraćajući se na Velikoj Skupštini Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu da će uskoro uputiti poziv hrvatskoj predsednici Kolindi Grabar Kitarović da dođe u Srbiju kako bi se prezentovali rezultati njenog poziva da on poseti Hrvatsku.
"I nećemo se stideti i kriti to od srpske javnosti, već ćemo time da se hvalimo", naveo je predsednik napomiući da će to da znači i veću sigurnost i bolji život za Srbe u Hrvatskoj.
Vučić se zahvalio Srbima u Hrvatskoj što čuvaju ognjišta, porodice i srpsko ime i prezime.
Na početku se obratio predsednik SNV-a Milorad Pupovac koji je poručio da odnosi dve zemlje ne smeju biti taoci loše prošlosti i da je u budućnosti ključan dijalog koji ničim ne sme biti pokvaren.
Pupovac je istakao da je velika čast što su predsednici Srbije i Hrvatske Aleksandar Vučić i Kolinda Grabar Kitarović, danas na Skupštini.
Kako kaže, zbog svega što su činili juče i prethodnih dana, meseci i što smeraju da čine Vučić i Grabar Kitarović zavređuju poštovanje i neupitnu podršku Skupštine.
"Odnosi Srbije i Hrvatske ne smeju biti zarobljenici prošlosti, posebno ne taoci loše prošlosti. Iz tog razloga poštujemo napor Vučića i Kitarović da rade tako da ta loša prošlost ne upravlja nama, našim životima", poručio je Pupovac.
"Jedino nova budućnost predstavlja pravi izbor, smer u građenju života i novih odnosa između Hrvata i Srba", poruccio je Pupovac i dodao da Srbi u Hrvatskoj imaju puno razloga da se pozivaju na svoje stradanje, ali da to nije bilo ni `45 pa ni sada.
Bandić: Budimo realni - ovo je dobar početak
Skupštini je prisustvovao i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji je istakao da su dobri odnosi između Srbije i Hrvatske potrebni za budućnost na balkanskoj vetrometini i zahvalio se predsednici Hrvatske Kolindi Grabar-Kitarović i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na početku interkulturalnog dijaloga.
Bandić je naglasio da je prva poseta predsednika Srbije "nakon krvavih 27 godina, veoma bitna, jer je to dobar početak".
"Budimo realni i odgovorni - ovo je dobar početak. Hvala predsednici Hrvatske i predsedniku Srbije na doprinosu u ostvarenju prava srpske nacionalne manjine, kao i prava svih nacionalnih manjina u Zagrebu i Hrvatskoj", naglasio je Bandić.
Porfirije: Svađali smo se i mirili, treba da budemo braća
Mitropolit Porfirije je rekao da su Srbi i Hrvati upućeni jedni na druge. "Svađali su se ali su se i mirili jer jesu i treba da budu braća", rekao je Porfirije.
"Siguran sam da i ovaj susret dva predsednika zaista jeste jedna banja" rekao je Porfirije uporedivši susret Vučića i Grabar Kitarovicvh sa stavom Šopenhauera da su susreti - banje.
"Rezultati i efekti boravka u banji pokazuju se tek naknadno. Sad ima mnogo onih koji bi parazitski hteli da umanje značaj susreta i možda se čini da nije moralo do njega doći jer će efekti biti nepovoljni. Ali susret koji se desio jeste banja koja će rezultate tek pokazati, poručio je Porfirije.
Zbog toga im se zahvalio u ime svih Srba i svih pravoslavnih koji žive u Hrvatskoj.
Skupštini prisustvuju i ministarke iz vlade Srbije Zorana Mihajlović i Jadranka Joksimović, brojne ličnosti iz javnog i kulturnog života, crkveni dostojanstvenici, ambasadori.
Velika skupština predstavlja nastavak tradicije održavanja crkveno-narodnih sabora Srba u Hrvatskoj.
SNV je tu tradiciju obnovio, u maju 2008, kada je okupio više od 1.500 izabranih većnika manjinskih srpskih veća iz cele Hrvatske. Bila je to prva skupština Srba iz Hrvatske održana nakon Drugog svetskog rata.
Na današnjoj, trećoj Velikoj skupštini SNV-a okupili su se većnici iz više opštinskih, gradskih i županijskih veća Srba iz cele Hrvatske, uz predstavnike svih drugih srpskih organizacija.
Na Skupštini će biti usvojene izjave, koje će biti dostavljene institucijama Republike Hrvatske i njenoj javnosti, te institucijama Republike Srbije i relevantnim međunarodnim organizacijama.
Najslavniji i najznačajniji crkveno-narodni sabor Srba u Hrvatskoj - Majska skupština - održana je u maju 1848. godine u Sremskim Karlovcima. Tom je prilikom Josif Rajačić proglašen patrijarhom, istaknuti su zahtevi za političkom slobodom i nezavisnošću srpskog naroda, zatražen savez sa Trojednom Kraljevinom Hrvatskom, Slavonijom i Dalmacijom.
Odluke Majske skupštine prihvatio je tadašnji Hrvatski sabor, podseća se u saopštenju.