EU: 21 uslov za Hrvatsku
Evropska unija (EU) postavila je 21 uslov koji Hrvatska mora da ispuni, ako do kraja godine želi da zatvori poglavlje Pravosuđe i na početku sledeće godine potpiše pristupni ugovor sa EU. U dokumentu se navodi da se više od 90 posto nerešenih stavki tiče Vlade, politike koju sprovodi i sredstava koja ulaže u treću granu vlasti, piše "Večernji list".
Uslov za zatvaranje poglavlja Pravosuđe i temeljna ljudska prava je javna uprava. Od Hrvatske se, naime, zahteva da depolitizuje državne službe i stvori zakonsku osnovu za stvaranje profesionalne državne službe.
Do kraja godine nameštenici po ministarstvima trebalo bi da budu plaćeni po rezultatima rada, što bi im bilo i merilo za napredovanje.
Osim toga, EU upozorava Hrvatsku i da posebnu pažnju obrati na istrage i sudske postupke u vezi sa zastrašivanjem novinara i nasiljem nad njima, naročito onih koji se bave istraživanjem slučajeva korupcije i organizovanog kriminala.
U dokumentu "EU poziva Hrvatsku da osigura da urednici i novinari ne budu pod političkim pritiskom na državnom i lokalnom nivou".
Potrebno je, takođe, da se poveća efikasnost policije, stoji u dokumentu EU i napominje da će se to postići ako se ona depolitizuje, poradi na većoj profesionalnosti policajaca i ako se imenovanja budu temeljila na rezultatima.
Policiji se prigovara da je nestručna, posebno za predmete finansijskih krivičnih dela. Policiji se zamera i nedovoljno sredstava za rad i loša tehnička opremljenost.
Od Hrvatske se, kako u dokumentu navodi, traži da potpuno promeni sistem regrutovanja sudija i otvori još i posebnu državnu školu koju će, posle Pravnog fakulteta, kandidati morati da završe.
Među političkim je problemima i potreba za izmenom Zakona o finansiranju političkih stranaka, i to tako da se on proširi i na predizborne kampanje.
Od Vlade se traži da osigura tehničke uslove za rad sudija i tužilaca.
Saradnja sa Hagom je takođe jedan od ključnih elemenata kod zaključivanja tog poglavlja.