Mesić: Ustašizacija ne dozvoljava Hrvatskoj da diše
Nekadašnji predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je gostujući na HRT da "ustašizacija ne da Hrvatskoj da diše", te da u Crkvi postoje "čisti fašisoidi", a prenosi HINA.
Upitan da li je možda za njegov stav o Jasenovcu krivo obrazovanje, odgovorio je kako je za to bila kriva agresija na Hrvatsku i politika HDZ-a, a svoje "ustaštvovanje" devedesetih godina pripisao je politici HDZ-a, jer je ta stranka, kako kaže, smatrala da se mora angažovati sve da bi se sprečio uspeh agresije, prenela je Hina.
On je gostujući na HRT-u kazao da je za etničko čišćenje BiH najodgovorniji Vens-Ovenov plan, ali i da u Hagu nije svedočio ništa lično o generalu Slobodanu Praljku.
Prema njegovim rečima, na početku je Hrvatska pomagala odbrani BiH, ali posle Vens-Ovenovog plana ta se politika menja.
- Da je bila prihvatljiva, ja bih ostao uz Tuđmana - rekao je Mesić koji se sa prvim hratskim predsednikom razišao sredinom 1994.
U kritičkom osvrtu na Katoličku crkvu, Mesić kaže da ona ima negativnu ulogu u društvu.
- Imaju radikala i klerofašista u svojim redovima. Nisu se ogradili ni od onog veroučitelja koji poziva na klanje, nisu se osvrnuli ni na znakove sa slovom ''U'' i križem unutar njega. To su bili križari, nakon II. sv. rata, negde su se zvali škriparima jer su očekivali sukob istoka i zapada - kazao je Mesić.
Za današnje stanje u Hrvatskoj rekao je kako se događa jedna pošast - a to je "da se menja istorija i da se pobednici iz Drugog svetskog rata proglašavaju gubitnicima, a gubitnici pobednicima".
Kako je rekao, krivac za to je obrazovanje, jer se po njegovom mišljenju mladim ljudima nude falsifikati istorije.
Za aktuelnu predsednicu Kolindu Grabar Kitarović kaže da se uživela u ulogu zbog sukoba sa premijerom Andrejem Plenkovićem, te da njeno seljenje kabineta i nošenje zastave podseća na Titovu štafetu.
Zanima ga, kaže, dokle će to trajati, budući da "politika nije estrada" i da "populizam ne može biti politički izražaj".
Mesić je u emisiji HRT "Nedeljom u 2" na pitanje autora Aleksandra Stankovića kako Kitarović koristi ovlašćenja, podsetio da je pohvalio kada je išla u posetu ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, ali je dodao da mu je smetalo kada je poslala vojsku na granicu s Rusijom.
- Kad je mene Buš pitao da šaljem vojsku u Irak, ja nisam hteo - rekao je Mesić i dodao da nema koristi od svrstavanja s politikom Mađarske i Poljske, jer su to države koje EU previše kritikuje.
Za granični spor sa Slovenijom Mesić krivi hrvatsku diplomatiju.
- Sastanak Cerar - Plenković je totalni promašaj. To nema smisla. Oni se nađu javno i ni jedan ne želi da popusti. Trebalo je da se negde daleko od javnosti sastanu opunomoćenici jedne i druge strane - smatra Mesić.
Navodi da je problem ribarenja u Piranskom zalivu, odnosno Savudrijskoj uvali, trebalo rešavati parcijalno.
- Hrvatska je objektivno bolje prošla. Trebalo je to drukčije napraviti, ali Slovenci su pred izborima i imaju neke druge interese - smatra Mesić.
Upitan da li Plenković može da kontroliše radikalnu struju HDZ, Mesić kaže da aktuelni premijer ne spada u ljude koji su stvarali HDZ, da nema tu snagu u strukturi vladajuće stranke, te da ga je za vođu izabrao "misleći deo HDZ".