Američki kongresmen predlaže "Dejton 2" za Balkan
Američki kongresmen i nekadašnji gradonačelnik Dejtona Majkl R. Tarner pisao je američkom državnom sekretaru Reksu Tilersonu o Balkanu.
Tarner je ukazao na "preku potrebu da se Sjedinjene Američke Države okrenu regionu Balkana i preuzmu vodeću ulogu u procesu pomirenja". On je predložio i potpisivanje "Dejtona 2".
Američki kongresmen predlaže "Dejton 2".
Pročitajte još:
* "Pretnja rata naterala Srbiju da se približi Moskvi"
* "Tači bacio rukavicu i Vašingtonu i Briselu"
* Ima jedna rečenica koju Tramp može da izgovori, pa da Srbi sve oproste Americi
- Prošle sedmice smo obeležili 22. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, dogovora koji je okončao višegodišnje krvoproliće i stvorio preduslove za trajni mir u Bosni i Hercegovini. U to vreme bio sam gradonačelnik Dejtona i iz prve ruke svedočio kako američka diplomatija za istim stolom okuplja suprotstavljene strane - podsetio je Tarner, sada član američkog Kongresa.
On je Tilersona u pismu obavestio kako strahuje za ugroženost mira postignutog u Dejtonu.
- Sada je ključni period za region i SAD moraju ponovo da preuzmu vođstvo i da pomire suprotstavljene - naveo je Tarner.
Dodao je kako je budućnost Bosne i Hercegovine krucijalna ne samo za Balkan, već i za Evroaziju.
- U decembru prošle godine Ustavni sud je izglasao da aktuelni Izborni zakon nije u skladu sa Ustavom u pogledu etničkih manjina. Parlament BiH mora brzo osigurati izmene tog zakona do izbora u oktobru 2018. godine. Neuspeh u tome će skoro sigurno izložiti opasnosti mir koji traje već više od dve decenije - naveo je Tarner.
Predložio je da SAD budu domaćini potpisivanja nove verzije Dejtonskog sporazuma.
- Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali samo putem američkog liderstva mogu živeti zajedno u miru i osigurati slobodu i jednaka prava svim narodima. Ne smemo dozvoliti da taj ionako nestabilan region sklizne u nered jer protivnici demokratije jedva čekaju da iskoriste haos - uveren je američki političar.
On je u pismu državnom sekretaru dodao i to da su SAD dužne podržati mir do kog su pomogli da dođe 1995. godine.
"Naša nacija može potvrditi svoju posvećenost demokratiji širom sveta vodeći Bosnu i Hercegovinu kroz ovog problematično vreme. Rado ću podržati Vas i Vaš tim u ovom ključnom poduhvatu", stoji na kraju pisma američkog kongresmena.