Svet trese groznica: Crna Gora "ušla" u "krug zaraženih"
Kompanija "Strateks" Nila Emilfarba omogućila je klijentima u Crnoj Gori plaćanje usluga i proizvoda kriptovalutom bitkoin.
Tako je postala prva kompanija na Balkanu koja je prihvatila digitalni novac kao validno platežno sredstvo.
Već od ove nedelje moguće je plaćati u budvanskom "Dakli hotelu", restoranu i marini, ali i kupiti nekretninu u luksuznim kompleksima kompanije "Dakli gardens" na Zavali u Budvi i "Dakli rezidens" nadomak Starog grada u Budvi.
- Plaćanje se vrši putem neke od zvaničnih aplikacija i novac koji je predmet transakcije se automatski konvertuje u evre. Prema zvaničnim podacima, u svetu je aktivno samo 10.000 ovakvih platnih mesta, dok prema zvaničnom sajtu: cionmap.org na celom Balkanu, osim projekata pod okriljem "Strateksa", postoji još možda samo jedno platno mesto - saopšteno je iz "Strateksa".
Pročitajte još:
* Dr. Propast: Bitkoin je špekulativni mehur koji će eksplodirati
* Hrvat prodaje kuću za bitkoine: Zašto da ne? Isplatiće se to
Bitkoin, koji ne postoji u fizičkom obliku, premašio je vrednost od 15.000 dolara za jedan novčić, a cena varira i zavisi od potražnje.
Ideju bitkoina razvio je Satoši Nakamoto još 2008. godine, kada je objavio dokument u kojem je pojasnio kako će virtuelna valuta funkcionisati.
Tada je ustanovljeno da će se stvarati pomoću specijalnog kompjuterskog softvera i razmenjivati direktno među korisnicima, bez prisustva treće strane.
Reč je o decentralizovanom sistemu koji ne može da kontroliše jedna osoba, uključujući čak i njegovog tvorca. Valuta nije oslonjena na banke i njome navodno ne upravlja nijedna država, osoba ili grupa.
Bitkoin je programiran da se ne može duplirati, što znači da jedan nije moguće potrošiti dva puta. Postoji u elektronskom obliku i čuva se u takozvanim "novčanicima".
Prema podacima portala "Koindesk" za 2016. godinu, broj bitkoin novčanika se udvostručio i iznosi 12,77 miliona.