"Kriza institucija u BiH"
U Sarajevu je danas otkazana sednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zbog nedostatka kvoru, odnosno na sednicu nisu došli zastupnici srpskih političkih stranaka.
Iz Kluba Srpske demokratske stranke, odnosno Saveza za promjene, saopšteno je a njihovi zastupnici neće prisustvovati sednici Zastupničkoga doma.
Novinare je o tome obavestila zastupnica HDZ Borjana Krišto, a na pitanje da li će to izazvati krizu u državnom Parlamentu, odgovorila je da ne bi govorila o tome.
- Znate dobro i cenite u kakvoj situaciji se nalazi Parlament. Možda je ovo i dobra prilika da se vidi ide li se uistinu u krizu, ili se želi izgrađivati poverenje i čuvati dignitet najvišeg zakonodavnog tela, Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a sve u interesu očuvanja Bosne i Hercegovine, njenih naroda i građana i odgovornosti koja se ima prema njima - zaključila je Krišto.
Kako je prenela agencija HINA ovim povodom se oglasio i zamenik predsedavajuće Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Šefik Džaferović (SDA), rekavši da mu "nije drago što se ovakve stvari dešavaju i da se rad Parlamentarne skupštine dovodi u pitanje".
- Ono što smo mogli videti u javnosti i kao razloge koji se ističu ne stoji. Niti je član Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, niti bilo ko od nas dao bilo kakvu izjavu koja bi mogla dovesti do ovakvog postupka - naveo je Džaferović.
Smatra da se radi o pokušaju da se napravi neka vrsta krize i u Bosni i Hercegovini, ali i u odnosima između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine "radi unutrašnje-političkih prilika u samoj Srbiji, a možda i kod nekih zvaničnika iz entiteta Republika Srpska".
- To je nešto što je neprihvatljivo. Parlamentarna skupština i institucije Bosne i Hercegovine, niti mogu niti smeju biti talac bilo kakvih ponašanja. Funkcionišemo po Dejtonskom mirovnom sporazumu. Dužni smo ga poštovati. Nedolazak na sednice Predstavničkog doma i neučestvovanje u radu institucija Bosne i Hercegovine predstavlja tešku povredu Dejtonskog mirovnog sporazuma - istaknuo je Džaferović.
Svako onaj ko se ponaša na takav način treba da bude svestan šta to znači i posledica koje iz toga mogu proizaći, rekao je Džaferović.
Inače, u međuvremenu je član Predsedništva BiH iz RS Mladen Ivanić (PDP) sazvao konsultacije s ministrima u Savetu ministara BiH i zastupnicima u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine koji dolaze iz Saveza za promjene.
Kako je saopšteno konsultacije su sazvane u vezi s aktualnom političkom situacijom u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
Otkazana je za danas zakazana sednica Saveta ministara.
HINA navodi da je sastanak sazvan nakon niza polemika i verbalnih sukoba prouzročenih različitim izjavama predsednika RS-a Milorada Dodika i člana Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića.
Dodik je, prenosi ovaj medij, proteklih dana, u nekoliko odvojenih intervjua, ponovno insistirao na tome da će se "RS, pre ili kasnije, odvojiti od Bosne i Hercegovine", a Izetbegović mu je indirektno odgovorio upozorenjem da to neće biti dopušteno, odnosno kako će se teritotorijalni integritet Bosne i Hercegovine "braniti svim raspoloživim sredstvima".
U intervjuu za Dojče vele, Izetbegović je potvrdno odgovorio na pitanje je li spreman i za najgori scenarij, odnosno za rat, ukoliko bi se RS pokušala otcepiti od Bosne i Hercegovine.
- Svako ko voli ovu zemlju mora biti spreman ići do kraja kad je u pitanju njezin teritorijalni integritet - kazao je Izetbegović, podseća HINA.
Dodatno ulje na vatru, kako se navodi, dolilo je Izetbegovićev stav da bi Bosna i Hercegovina trebalo da prizna Kosovo kao nezavisnu državu i da se nada da će se to jednog dna i dogoditi.
Sve je to izazvalo je lavinu reagiranja u RS-u, čiji su zvaničnici odmah optužili Izetbegovića da poziva na ratne sukobe.
Dodik je srpske zastupnike u državnom Parlamentu i u telima vlasti na državnom nivou pozvao da odmah napuste svoje pozicije i tako blokiraju funkcionisanje Bosne i Hercegovine, prenosi HINA.