NATO krči prolaz: Hrvatska ulazi u "vojni Šengen"
Zagrebački "Jutarnji list" piše da je hrvatsko Ministarstvo odbrane još u septembru krenulo u prikupljanje podataka, pa su preko Ministarstva saobraćaja "za potrebe međunarodne vojne saradnje" od svih upravnika auto-puteva u Hrvatskoj zatraženi podaci o dužini, širini mostova i vijadukta, kao i njihovom geografskom položaju i visini i širini tunela.
Prema dostupnim informacijama, podaci o logističkim mogućnostima su zatraženi i od aerodromskih uprava i Hrvatskih železnica.
"Jutarnji list" navodi da bi mostovi i vijadukti "bez problema izdržali prolaz konvoja tenkova i drugih teških vojnih vozila".
Objekti bi mogli da podnesu opterećenje nekoliko tenkova "leopard", od kojih je svaki težak 60 tona, ili nekoliko haubica PzH 2000.
Pročitajte još:
* Stručnjaci: Zašto nas plaše samo hrvatske rakete?
* "Olakšajte prolaz NATO vojnika po Evropi"
* Hrvatska i NATO šalju borbene helikoptere na granicu sa Srpskom!
Težina jedne haubice je 57 tona. Ranije je zbog male visine naplatnih kućica bio problem prolaz s tenkom ili oklopnim vozilom. To je rešeno uspostavom izvangabaritnog prolaza koji se nalazi u sklopu svake naplatne stanice.
Saobraćajni stručnjaci takođe smatraju da bi teške vojne konvoje podnele i državne saobraćajnice u Hrvatskoj, dok je nosivost državnih puteva ipak pod znakom pitanja.
Prebacivanje vojnih vozila dosad je uglavnom kroz Hrvatsku išlo železnicom, ali ovi podaci poslužće NATO-u da u budućnosti može prilikom prebacivanja vojnih snaga kopnom unutar Evrope da računa i na korišćenje putne mreže u Hrvatskoj.
Drugi korak za realizaciju brže mobilnosti NATO snaga kroz Evropu je uspostavljanje "vojnog Šengena". To je kolokvijalni naziv za ukidanje većine administrativnih barijera za prolazak vojnih snaga između članica NATO-a i Evropske unije.
Nakon što je taj model bez uvijanja zatražio komandant američkih snaga u Evropi, to isto je juče diplomatskim rečnikom zatražio i američki ministar odbrane Džejms Matis. Samo nekoliko sati nakon njegovog traženja, oglasila se visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i sigurnosnu politiku Federika Mogerini koja je u ime Evropske komisije najavila niz mera koje će ukloniti prepreke kretanju vojne opreme i osoblja širom EU i indirektno najavila uvođenje "vojnog Šengena“.
Prema planu, do marta 2018. visoki predstavnik i Komisija predložiće državama-članicama akcioni plan za jačanje vojne mobilnosti na usvajanje, što uključuje rešavanje pitanja carine, prevoza opasnih materija, nacionalnih procedura i drugih pravnih prepreka.
Prema najavama, "vojni Šengen" bi trebalo da bude rešen novim evropskim odbrambenim sporazumom. Sporazum bi sledeće nedelje trebalo da potpiše 20 članica Evropske unije, među kojima je i Hrvatska. Nosioci sprovođenja sporazuma su Nemačka i Francuska a, primera radi, Danska, Portugal i Malta još razmišljaju da li će mu se pridružiti.
Na taj način Hrvatska bi mogla pre da uđe u vojni nego civilni Šengen, piše "Jutarnji".