"Hrvatska ne zna gde je, kuda hoće, a ni kako"
"Hrvatska nije energetski samoodrživa jer ne zadovoljava svoje potrebe, a energetska politika je jedna od zajedničkih evropskih politika", piše Tomislav Šoštarić za "Al Džaziru Balkans".
Nema strategije - ima li vizije?
Energetika je jedna od tri strateški najvažnije delatnosti za svaku državu jer bez energije, hrane i vode ne može podmiriti osnovne potrebe, osnove samoodrživosti.
Nekadašnja ministarka za zaštitu životne sredine Mirela Holi kaže da Hrvatska uprkos tome nema ni viziju, a još manje strategiju razvoja ni na jednom od tih polja, što znači da "ne znamo ni gde smo, a kamoli šta bismo hteli i kako to postići".
- Prema Izveštaju Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) za 2016., najveći deo ukupne potrošnje električne energije proizveden je u Hrvatskoj (64,1 posto), dok je ostatak pokriven uvozom (35,9 posto) - ističe Holi.
Novac je potrošen, ali...
- Da nam EU metodologija nije priznala tzv. velike hidroelektrane kao deo kvote OIE (obnovljivi izvori energije), ne bismo ispunili EU ciljeve do 2020. godine. To i nije neko iznenađenje kada se ima na umu izostanak jasnih ciljeva i strateški pristup realizaciji ovih projekata. Novci su potrošeni, ali mi se nismo puno primakli realizaciji EU ciljeva - dodaje ona.
Energetiku, ističe Holi, treba gledati kao "kičmu" privrednog napretka, jer ne predstavlja samo zadovoljavanje potreba za energijom, već i priliku za drugačiji i dinamičan razvoj. Hrvatska nije energetski samoodrživa jer ne zadovoljava svoje potrebe, a energetska politika jedna je od zajedničkih evropskih politika s tri glavna cilja sigurnosti snabdevanja, konkurentnosti i održivosti.
Poželjna saradnja sa Srbijom, Mađarskom...
Energetski stručnjak Igor Grozdanović smatra da se treba fokusirati na obnovljive izvore, prvenstveno Sunce i vetar, kao i šumsku i poljoprivrednu biomasu, što u saradnji sa Srbijom, Mađarskom, BiH i Slovenijom, ističe, može biti regionalna priča.
- Iako je obnovljiva energija još uvek prilično skupa, vetar i solarna energija već danas su jeftiniji, a cena OIE biće sve manja. Treba uključiti i male proizvođače, odnosno proizvodnju energije na mestu potrošnje . kaže Grozdanović.
Celokupan tekst možete pročitati ovde.