U Skoplju je jaka Albanija, u Sarajevu - Turska, a u Srbiji...
"Moram priznati da pozdravljam promene koje su se dogodile u Makedoniji. Mislim da su one na tragu dalje demokratizacije i evropeizacije makedonskog društva", kaže bivši gradonačelnik Osijeka Zlatko Kramarić, kasnije ambasador Hrvatske na Kosovu i u Makedoniji, koji je u Beograd došao na poziv Instituta za evropske studije kako bi održao predavanje na temu makedonskog identiteta u kontekstu jugoslovenske ideje.
- Ali, naravno, sa svim onim problemima koji su, zapravo, nasleđeni, tako da je to društvo prilično podeljeno - imate dva središta u Makedoniji - Skoplje i Tetovo, albanska zajednica je prisutna i legitimizovana Ohridskim sporazumom. Sada će biti potrebna mudrost makedonskih političara, a kada to kažem, mislim i albanskih, i opozicije i pozicije, da nađu način da izađu iz te kvadrature kruga - dodaje Kramarić.
- Nejasno je da li je "tiranska platforma" istina ili ne. Dokument nismo videli. Neki su razgovori svakako bili. Sigruno da postoji živahna komunikacija između albanskih političara na Kosovu, Makedoniji i u Albaniji, od toga ne treba bežati. Da budemo iskreni, to rade i drugi političari na ovim prostorima - tvrdi najdugovečniji gradonačelnik Osijeka.
- Mislim da je Zaev sada otvorio neke stvari. Videli ste da su se ministri spoljnih poslova Makedonije i Grčke našli dva, tri puta, što nije bio slučaj donedavno. Evropa mora da počne da shvata da taj pristup ne sme biti represivan. Ne možete bežati od toga da postoje određene simpatije i veze ovde sa Rusijom i sa nekim drugim svetom, u Bosni je to Turska - kaže on.
- Što se tiče pitanja da li Srbija može da se pridruži EU, a da zadrži svoje tradicionalne veze sa Rusijom smatram da su jedna od vaših tradicija i ti specifični, ili kako god da ih nazovemo, rusko-srpski odnosi. Oni su legitimni, nikoga ne bi trebalo da ugrožavaju, i uz puno dijaloga i poštovanja određenih međunarodnih standarda, zaista u tome ne vidim nikakvu opasnost i mislim da je to sasvim normalno - zaključuje Kramarić za Sputnjik.