Skandal u Podgorici: Uklonjen krst sa Sahat kule
Sa Sahat kule u Podgorici skinut je krst, koji je, prema rečima predstavnika Crkvene opštine Podgorica Mitropolije crnogorsko-primorske, tu bio oko 100 godina. Pravoslavno sveštenstvo osudilo je ovaj čin i traži da se krst što pre vrati kako bi se ispoštovalo većinsko pravoslavno stanovništvo u Podgorici i državi, a poručuju da bi oni stali u odbranu i kada bi bio uklonjen verski simobol Katoličke crkve ili Islama. Glavnu reč u rekonstrukciji Sahat kule ima Glavni grad Podgorica, na čijem je čelu Slavoljub Stijepović.
Protojerej i sekretar Crkvene opštine podgoričke Predrag Šćepanović ističe da bi Mitropolija crnogorsko-primorska takođe osudila i da je sa nekog objekta "skinut polumesec ili bilo koje drugo obeležje naše braće muslimana ili bilo koje druge verske organizacije".
- Ja bih reagovao kao sveštenik, čovek i Podgoričanin. Veliki univerzalni duh i genije osobite vrednosti Petar Drugi Petrović Njegoš je rekao "krst i luna dva strašna simbola". Krst na Sat kuli je poslednjih makar 100 godina bio njeno obeležje. Krst koji je postavljen, uklonjen je najnovijom restauracijom koja se obavlja iza očiju javnosti i znatiželjnog posmatrača i ljubitelja kulture i starina. Ta vest nas je jako uzbudila i zaprepastila. Razumiemo da u Staroj varoši i Podgorici žive i naša braća muslimani, poštujući uvaženog imama i mog prijatelja Džema Redžematovića, ali smatramo da ako se nešto restaurira, treba da se vrati u stanje u kojem je objekat bio pre početka radova. Ako 100 godina krst nikome nije smetao, čudimo se da se sada pokreću inicijative da krst kao simbol većinskog pravoslavnog stanovništva u Crnoj Gori bude uklonjen sa bilo kog mesta i Sahat kule - kazao je Šćepanović.
Predsednik Crkvene opštine Podgorica Zoran Vukčević traži da se krst vrati na Sahat kulu, te da Staropodgoričani neće sedeti skrštenih ruku dok se to ne uradi. On ističe da su u Staroj varoši živeli i žive njegovi pradeda, deda, otac, a sada on, sin mu i unuk, te da Shat kulu doživljavaju kao svoju.
- Jako se tužno osećam i sa nevericom sam primio vest da je sa Sahat kule skinut krst. To je nešto sveto, i to je obeležje Podgorice. U najtežim vremenima '90-ih godina, u jednom momentu sam čuo da su hteli da oskrnave džamiju u blizini moje kuće u Staroj varoši i istog sekunda smo svi u mojoj porodici rekli da ćemo životima braniti tu džamiju. Mi smo eto devedesetih branili džamiju i polumesec na njoj, te ne vidim razloga zašto bi neko mogao da pomeri krst koji je na Sahat kuli stajao 100 godina – istakao je Vukčević.
On ističe da bi digao glas i da je neko pomjerio versko obeležje muslimana ili katolika.
Podgorički glavni imam Džemo Redžematović kazao je da komentar oko skidanja krsta sa Sat kule možemo dobiti od Sekretarijata za kulturu i sport pri Glavnom gradu Podgorica, te Ministarstvu kulture koji su dali saglasnost za restauraciju ovog vakufskog dobra.
- Inače, javnost je upoznata sa mojim stavovima prema ovom pitanju za koje, nažalost, osim u Islamskoj zajednici, nisam našao razumevanja od strane medija i javnosti - kazao je Redžematović.
Inače, Redžematović je ranije ocenio da krst na Sahat kuli u Podgorici vrieđa svakog dobronamernog građanina, a noročito arhitekte koji znaju čijem nasleđu sahat-kule pripadaju.
Restauracija Sahat-kule i rekonstrukcija Trga Bećir-bega Osmanagića počela je u aprilu, a projekat vriedan oko pola miliona eura finansira Turska agencija Tika.M.S.