Crnogorci priznali nemoć - da su im sada ruski avioni...
Po čitavoj Crnoj Gori već nekoliko dana divljaju požari za koje nadležne službe priznaju da ih je nemoguće kontrolisati, a naročito je situacija dramatična na poluostrvu Luštica kod Tivta, sa kojeg je u toku poslednja 24 časa evakuisano oko 300 meštana i turista.
Gust dim u potpunosti je prekrio tivatsko polje, usled čega je vidljivost na tivatskom aerodromu znatno bila smanjena, pa je i ruski avion "boing S7" u ponedeljak u poslednjem trenutku morao da odustane od sletanja na aerodrom u Tivtu.
Crnogorske nadležne službe praktično su priznale nemoć pred vatrenom stihijom i uputile su zahtev za međunarodnu pomoć. Nažalost, teška situacija u kojoj se našla Crna Gora samo je pokazala da država ni približno nema kapaciteta da odgovori na ovakve izazove, a mnogi su se prisetili i nedavne NATO kampanje, kada je praktično jedan od glavnih argumenata za ulazak u NATO bio taj da će Alijansa "munjevito priteći u pomoć" u sličnim situacijama.
Stefan Đukić, izvršni direktor Pokreta za neutralnost Crne Gore, za "Sputnjik" kaže da se mnogi danas pitaju - gde je NATO da nam pomogne pri gašenju požara - što je, po njegovom mišljenju, pogrešno, ali i razumljivo pitanje.
- Pitanje je razumljivo zato što je tokom NATO kampanje jedna od prevladavajućih poluistina bila - "NATO će nam pomagati prilikom elementarnih nepogoda". Ovaj argument je išao do te mere da je prosečni konzument medija mogao da pomisli da nakon ulaska u Savez slobodno možemo rasformirati sve službe zaštite jer će NATO članice umesto nas gasiti požare, čistiti smetove i slično - kaže Đukić.
Ono što mnogi generalno vlastima zameraju jeste izrazita neefikasnost države, kao i ulaganje u promašene stvari, kao što su marketing i bilbordi podrške članstvu u NATO-u, umesto ulaganja u vatrogasna vozila i opremu.
Na kraju, ono što se u slučaju Crne Gore veoma brzo pokazalo, jeste da je ona ostala usamljena. Dok je tradicionalnim prijateljima sama okrenula leđa, od novih pomoći nema.