Užas u Mostaru: Devet godina nosio hirurške makaze u utrobi
Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar moraće muškarcu A.P. (41) da isplati oko 20.000 konvertibilnih maraka plus kamate i troškove sudskog postupka, zbog greške počinjene tokom operacije 2003. godine.
Sud je tako odlučio pošto je devet godina nesrećni pacijent u utrobi nosio hirurške makaze, koje su doktori zaboravili.
- Često sam imao bolove u stomaku zbog kojih sam čak i ležao u bolnici. Prvi put sam jače bolove osetio nekih godinu dana nakon prve operacije kada sam ponovo morao u bolnicu. Međutim, tamo su mi rekli da imam upalu gušterače. Lečili su me od toga i bolovi su bili ublaženi. Ali, praktično sam svih devet godina svako malo imao probleme s trbuhom. Događalo se da me boli gde god se dirnem i slično. Međutim, ni na jednom pregledu nisu videli makaze jer se one ne vide na ultrazvuku - rekao je pacijent.
Razlog njegovih čestih zdravstvenih tegoba doktori su otkrili u novembru 2012. godine i to na pregledu nevezanom za želudac.
- Imao sam nesnošljiv konstantan kašalj, kojeg se nikako nisam mogao rešiti. Na kraju sam otišao na snimanje pluća i doživeo šok. Na snimku su se videle makaze duge 12 centimetara! To su makaze koje se na operacijama koriste za zaustavljanje krvarenja, mislim da im je stručni naziv "pean". One su malo podigle pluća s jedne strane i to mi je izazivalo stalni kašalj - ispričao je muškarac.
Sve njegove navode kasnije je potvrdio i sud i to nakon što mu je u istoj bolnici učinjen još jedan operativni zahvat. Posle detaljnog pregleda ustanovljeno je da mu je jedno plućno krilo uvećano, a snimak je pokazao da se u telu nalaze makaze, i to u debelom crevu.
Punih devet godina kroz njegovu utrobu su putovale makaze, prvo kroz tanko crevo, pa onda kroz debelo gde su zapele. Sve je to izazivalo velike bolove koje je jadni muškarac jedva trpeo. Makaze su uklonjene, ali su ostavile posledice, nakon lečenja koje je bilo dugotrajno, veštačenjem je utvrđeno da su njegove životne sposobnosti smanjene za 25 odsto.
Presuda koju je doneo sud je prvostepena, drugostepena će morati da donese konačnu odluku.