Zašto Crna Gora toliko smeta Rusiji?
Crna Gora će postati najmlađa članica NATO i pridružuje zapadnoj zajednici iako su njeni građani podeljeni kada je reč o pristupu Alijansi. S druge strane, otpor Moskve je uglavnom samo verbalan, piše analitičar Dojče velea Darko Janjević.
Tramp pokazao Crnoj Gori gde joj je mesto
Crna Gora bi trebalo da se pridruži NATO-savezu početkom juna, posle duge političke borbe između suprotstavljenih snaga, a koje su podsticali i politički pritisci iz inostranstva.
"No, čak je i ulazak u ciljnu ravninu bio izazov za crnogorskog premijera Duška Markovića koji je učestvovao na samitu NATO u četvrtak. Za vreme fotografisanja sa liderima NATO, predsednik SAD Donald Tramp ga je gurnuo u stranu da bi stao na čelo grupe. Snimak tog incidenta se brzo proširio internetom. Ta epizoda nije prošla neprimećeno ni u Moskvi, gde je funkcioner Dume Aleksej Puškov otrovno primetio da Tramp 'nije bio preterano ljubazan'. "Ali, u svakom slučaju je pokazao Crnoj Gori njeno mesto u Alijansi“, napisao je Puškov na Tviteru", podseća Janjević.
I drugi ruski političari su izrazili razočaranje zbog otvorenog stupanja Crne Gore na stranu SAD.
Prošlog meseca, ruski parlament je oštro kritikovao Crnu Goru saopštivši da "aktuelno rukovodstvo države i njegovi zapadni sponzori nisu poslušali glas razuma i savesti". Ruski poslanici su opružili "spoljne sile" da pokušavaju da podriju "tradiciju prijateljstva Crnogoraca sa Srbima i Rusima".
- Pa ipak, i pored takvog poteza i diplomatskog negodovanja, Kremlj nije spreman da angažuje značajne resurse kako bi držao Crnu Goru van američkog uticaja - smatra Maksim Samorukov iz moskovskog trusta mozgova Karnegi centar.
Mala vojska, daleko od Moskve...
Crnogorska armija ima oko 2.000 vojnika. Položaj zemlje na Jadranskom moru bi mogao biti strateški važan za Rusiju, jer ruska flota stalno traži prijateljske luke u Mediteranu. No, kako kaže Samorukov, rukovodstvo u Moskvi je trenutno fokusirano na područja koja su bliža Rusiji, poput Centralne Azije, Krima i Kavkaza.
- Naravno da postoji i emocionalni aspekt, ali ruski zvaničnici smatraju da su liberalne i prozapadne elite te koje vuku Crnu Goru u pravcu SAD, dok su građani uglavnom ostali proruski raspoloženi - dodao je ovaj stručnjak.
Srpski uticaj će oslabiti
Prema njegovom mišljenju, Rusija se ponaša slično kao i u slučajevima Bugarske i Slovačke koje su ušle u NATO poslednjih godina.
- Učlanjenje u NATO će omogućiti Crnoj Gori da se odupre takvim pritiscima iz inostranstva - kaže Zlatko Vujović, šef centra za monitoring i istraživanje CeMI.
Prema njegovim rečima, Srbija je održavala čitavu mrežu sa ciljem da utiče na crnogorsku politiku, uključujući i političke stranke, medije i nevladine organizacije. Posle pristupa Crne Gore NATO-u, "srpski uticaj će bitno oslabiti, osim ako Srbija ne promeni svoju spoljnu politiku i perspektivu u odnosu na NATO. To trenutno ne izgleda tako“, rekao je Vujović i dodao: "Rusija će nastojati da održi uticaj, ali i on će biti manji nego ranije.“