Frankfurter rundšau: Hrvatsko falsifikovanje istorije na filmu
Nešto više od mesec dana nakon što je dokumentarni film o Jasenovcu, autora Jakova Sedlara, uprkos protivljenjima dela hrvatske javnosti, ipak, nagrađen nagradom Grada Zagreba, nemački dnevnik "Frankrufter rundšau" objavio je oštru kritiku u kojoj potvrđuje da je reč o projektu, koji falsifikuje istoriju.
Nemački dnevnik proziva i gradske oce zbog dodeljene nagrade Sedlaru.
Uz podsećanje da je odluka gradskih vlasti da nagradu Grada Zagreba dodeli upravo Sedlarovom filmu "Jasenovac - istina", koji je sve samo ne to što kazuje naslov, izazvala veliki skandal u Hrvatskom, list napominje da je Sedlarovom dokumentarac bio prikazan i u Tel Avivu, kao i da se Sedlarova "istina" sastoji od potpunog okretanja naglavačke istorije konc-logora Jasenovac.
List, naime, konstatuje da Sedlar u tom filmu Jasenovac predstavlja ne kao logor, već kao sabirni centar i radni logor i tvrdi da je ''logor smrti'' postao tek nakon 1945. kada su vlast preuzeli komunisti pod vođstvom Josipa Broza Tita.
Berlinski dnevnik navodi i da Sedlar tvrdi da su "komunisti u Jasenovcu ubili mnogo više ljudi nego ustaše tokom svoje četverogodišnje vladavine" i da je to "mit" koji u Hrvatskoj od proglašenja nezavisnosti neguju desničarski publicisti, tvrdnja za koju nema uverljivih dokaza.
Podseća se i da su hrvatski novinari ukazali na nekoliko falsifikata u Sedlarovom filmu, poput onog sa navodnom naslovnicom Vjesnika iz 1945., te da bi sve to "trebalo da bude dovoljno da se o Sedlarovom filmu ne diskutuje kao o serioznom, a kamoli da mu se dodeli nagrada".
U tekstu objavljenom pod naslovom "Hrvatsko falsifikovanje istorije na filmskom platnu " navodi se i da se "istorijski revizionizam filma ''Jasenovac - istina'' sada širi i među iseljenim Hrvatima", da se ovaj problematični film prikazuje u hrvatskim kulturnim centrima širom Nemačke, kao i da je na berlinskom prikazivanju filma u publici bio prisutan i apostolski nuncije u Nemačkoj, Nikola Eterović.