Supruga Bakira Izetbegovića ugrožava živote pacijenata, struka u strahu
"Direktorka Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Sebija Izetbegović, nastavlja da povlači poteze koji nemaju veze ni s mozgom ni s medicinom", tvrde to mnogi lekari, zaprepašteni njenom najnovijom odlukom da spoji nespojivo, odnosno napravi fuziju klinika.
Tako, naime, Izetbegovićeva namerava tri klinike - Kardiohirurgiju, Vaskularnu hirurgiju i Torakalnu spojiti u jednu.
Pre nego što je ušla u ovu avanturu, Izetbegovićeva je već spojila Kliniku za nuklearnu medicinu s Endokrinologijom i na čelo nove klinike postavila svog čoveka.
- Na Endokrini je šefica nuklearac, što je van svake pameti – kazao je za Avaz jedan lekar.
On nerado priznaje da više nije siguran postoji li u KCUS i odeljenje za dijabetičare.
Kliniku za nuklearnu medicinu, zbog strahovlade i nelogičnih poteza Sebije Izetbegović, za kratko vreme napustili su eminentni stručnjaci, predvođeni dr. Velijom Zelijom.
Još jedan od nerazumljivih poteza je spajanje Onkologije s Abdominalnom hirurgijom.
- Ni to nije pametan potez. Jedni se bave operisnjem dojke i štitne žlezde, drugi operacijama trbuha... - komentarisao je za Avaz jedan od radnika KCUS.
Nedavno je odluka Izetbegovićeve da Kliniku za fizijatriju pripoji Ortopedskoj klinici izazvala odbojnost struke i pacijenata.
- Na početku studija, iskusni, vrhunski doktor nam je rekao: U abdomen možeš pljunuti, u grudni koš smeš disati, a kost ne smeš ni pogledati. Kost je najosetljivija, ona traži savršene, čiste uslove. Sada na Ortopediju dolaze pacijenti s Fizijatrije. Mogućnost zaraza, oboljenja, fatalnih posledica je velika. Ali, dr. Izetbegović to ne zna. Ona nije ortoped, ona ne zna tu granu medicine. Nakon ovog njenog poteza pitam se u šta se ona zapravo razume - kaže jedan od ortopeda za Avaz.
Svoju priču o spajanju imaju i neležeći pacijenti Fizijatrije, koji će, po nelogičnoj naredbi dr. Izetbegović, lečenje morati nastaviti ili u domovima zdravlja ili u Državnoj bolnici, ako tamo bude mesta.
Životi pacijenata
Ako se ne razume u ortopediju, dr. Izetbegović, koja je ginekolog, trebala bi objasniti zašto je odlučila spojiti Pedijatrijsku ginekologiju i prebaciti je na Pedijatriju.
- Sve su to nekakvi surogati klinika! Mi smo univerzitetska bolnica, to ne treba zaboraviti, to znači da moramo imati klinike. Klinika je nastavna osnova. Mi se moramo razlikovati i po tome od seoskih bolnica - napominje izvor iz KCUS.
Znakovito je da su ovakve odluke Izetbegovićeve izazvale čuđenje i negodovanje i među njenim najbližim saradnicima, koji su za Avaz rekli da su teška srca pristali na njene poteze.
To se, rekli su nam, kosi s profesijom, ali više od toga, ugrožava živote pacijenata, piše Avaz.
Neonatologija ni na nebu ni na zemlji!
Jedan od najšokantnijih poteza je i to što je dr. Izetbegović pod isti krov smestila Neonatološku službu i Neonatalnu intenzivnu negu.
Na ovaj je potez, smatraju dobro upućeni, Izetbegovićeva bila primorana jer na Neonatologiji, nakon odlaska mnogih lekara, pa i šefa Dragana Đokanovića, skoro niko nije ostao da radi.
Đokanović je dao ostavku upravo zbog nerazumnih poteza direktorke KCUS.