Kad padne Milo, Crna Gora napušta NATO?
Svaki odgovorni državnik u situaciji u kakvoj se nalazi Crna Gora tražio bi najširi nacionalni konsenzus, umesto da produbljuje podele. Đukanović će, naprotiv, pokušati da izazove haos u Crnoj Gori, smatra Nebojša Medojević za "Sputnjik".
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u, čime je okončana procedura njegove ratifikacije u SAD. Nakon što je američki predsednik stavio potpis na ratifikovani protokol o širenju saveza, ostaje da proceduru verifikacije okončaju još Holandija i Španija.
Crnogorski zvaničnici očekuju da Crna Gora bude punopravna članica NATO-a već na samitu krajem maja u Briselu, dok se opozicionari protive učlanjenju, ali još ne najavljuju proteste.
Jedan od prvaka crnogorskog opozicionog bloka "Demokratski front" (DF), Nebojša Medojević, kaže da je na globalnoj sceni došlo do poremećaja i da u ovom trenutku crnogorska opozicija ne može da oceni da li se, kako kaže, radio o nastavku loše politike SAD koja je usmerena ka intervencionizmu, rušenju svetskog poretka, nametanju politike sile ili se radi o fazi neformalnih dogovora između Rusije i SAD o preraspodeli snaga i uticaja na Balkanu.
Još je rano za ocene i izvođenje konkretnih zaključaka na osnovu kojih bi Demokratski front usvojio strategiju za dalje delovanje, smatra Medojević.
- Ono što je uvek politika DF je zalaganje za referendum o učlanjenju Crne Gore u NATO. Za to postoji mnogo razloga. Crna gora je u dubokoj političkoj krizi. Politički sistem je paralizovan, parlament ne funkcioniše, opozicija je pod progonom državnih institucija, ekonomska kriza je sve snažnija… U jednoj tako politički paralisanoj zemlji, za takav krnji parlament, koji je nastao brutalnom zloupotrebom državnog tužilaštva protiv DF na parlamentarnim izborima i parlamentom koji opozicija bojkotuje, donositi tako važnu odluku kao što je članstvo u NATO samo je još jedan doprinos nestabilnosti u Crnoj Gori - objašnjava Medojević.
DF će nastaviti da se bori za referendum, a "Pokret za promene", partija koju predvodi Medojević, iako se zalaže za članstvo Crne Gore u NATO, sledi tu politiku.
- Upozoravam svoje političke partnere na Zapadu da je donošenje odluke u Parlamentu pogrešno. Ne ide u korist ni NATO-a, ni Crne Gore, ni bilo koga. Jer ako se ta odluka donese u ovako paralisanom političkom sistemu, to će biti nasilje nad demokratski izraženom voljom građana i ta odluka neće biti legitimna - kaže Medojević.
Ako jedna parlamentarna većina donese odluku o pristupanju Crne Gore NATO, postaje legitimno pravo da druga većina donese odluku o istupanju Crne Gore iz Severnoatlantskog saveza, dodaje Medojević, jer posle „bregzita“ nema tabu-tema.
- Pratimo šta će se dešavati. Đukanovićev korumpirani režim, ohrabren ignorisanjem prirode njegovog režima od strane i NATO-a i EU nastaviće političko nasilje i produbljivanje političke krize, a DF će nastaviti svoju politiku otpora. Želimo da Crna Gora odluke donosi najširim nacionalnim konsenzusom i to je ono što DF razlikuje od DPS-a - kaže Medojević.
Svaki odgovorni državnik u situaciji u kakvoj se nalazi Crna Gora tražio bi najširi nacionalni konsenzus, umesto da produbljuje podele, nastavlja on. Đukanović će, naprotiv, prema Medojevićevim rečima, pokušati da izazove haos u Crnoj Gori, kao što je na dan izbora pokušao da, kako kaže, likvidira opozicione lidere.
Kada Đukanovićev režim bude bio smenjen, neke odluke koje je aktuelni crnogorski režim doneo suprotno volji naroda biće redefinisane, kaže Medojević.
- DF će sigurno, ako formira vladu, eventualnu odluku koju donese ovaj krnji, nelegitimni parlament, ta nova većina, proveriti na referendumu - zaključuje Medojević.