Dramatičan izveštaj trese Hrvatsku: Stanje ratnog vazduhoplovstva katastrofalno
Hrvatska Vojna policija koja kako piše Jutarnji "sprovodi intenzivnu istragu o kupovini i remontu borbenih aviona u Ukrajini", predala je izveštaj o tehničkoj ispravnosti letelica MiG-21, u kojem je stanje borbenih aviona opisano kao "dramatično
List saznaje da je načelnik hrvatskog generalštaba general Milan Šundov upozorio predsednicu Kolindu Grabar Kitarović na to "da je od jula 2015., kada je 12 aviona posle remonta u Ukrajini predato Ratnom vazduhoplovstvu, na avionima zabeleženo 300 kvarova", među kojima su najčešći otkazivanje sistema hidraulike, otkazivanje navigacione i komunikacijske opreme, curenje goriva ili hidro ulja. Osim toga, u dva navrata se navodno "ugasio motor u letu", što se kako piše list "u bivšoj JNA nije dogodilo u 40 godina".
Pročitajte još:
* Srbi su, u stvari, krivi što su Hrvati ustaše
* Kolindina istorija: Četnici su činili zločine, a hrvatske ustaše i partizani treba da se po mire
Prema rečima vojnih eksperata, stanje u hrvatskom Ratnom vazduhoplovstvu je "prava noćna mora", pre svega jer je ugrožena nacionalna bezbednost, a zatim i bezbednost pilota. Prema saznanjima lista, rezervna varijanta koju razmatra zvanični Zagreb bila bi dogovor sa nekom od članica NATO o tome da "u slučaju potreve vrši nadzor vazdušnog prostora "Hrvatske".
Vojna policija i dalje intenzivno sprovodi istragu o tome na koji je način izveden remont aviona u Ukrajini, o čemu je podnela izveštaj ministru obrane koji ukazuje na brojne sumnjive radnje tokom remonta. Istraga o kupovini 5 i remontu 12 MiG-ova otvorena je prošle godine upravo zbog neprestanih kvarova na tek servisiranim avionima. Istragu je pokrenula Vojna policija, a potom je sva dokumentacija predata Državnom tužilaštvu i USKOK-u koji zajednički pokušavaju da utvrde kakve je MiG-ove Hrvatska zapravo kupila i slala na remont za 18 miliona evra.
Prema nezvaničnim informacijama, posebno je sumnjiva dokumentacija za pet aviona koje je Hrvatska kupila od Ukrajine. Još ranije je utvrđeno da su motori u dva od pet kupljenih aviona nepoznatog porekla i serijski brojevi ne odgovaraju brojevima koji su navedeni u propratnoj dokumentaciji. Za njih nije poznato koliko su stari, niti koliko su imali sati naleta. Dokumentacija ne odgovara ni ugrađenim krilima koja su poreklom iz Alžira, a osim toga zabeležene su i brojne druge nepravilnosti.