Pismo Trampovom savetniku: Lagali su vas, Crnogorci ne žele u NATO!
Dvojica poslanika opozicionog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević uputili su pismo Stivu Benonu, glavnom strategu američkog predsednika Donalda Trampa, u kom navode da u crnogorskom društvu ne postoji nikakva saglasnost u vezi sa prijemom te države u NATO, kako su tvrdili predstavnici nekadašnje administracije u Vašingtonu.
U pismu koje je, između ostalog, poslato i senatorima Rendu Polu i Majku Liju, kongresmenu Dejni Roherbaheru i republikanskim medijima, ističe se da je crnogorsko društvo veoma podeljeno po tom pitanju i da činjenice ukazuju da je upravo najmanji procenat građana na strani prijema Crne Gore u NATO.
Pritom, kako se dalje navodi, Crna Gora u realnosti nije ispunila propozicije za prijem u Severnoatlantsku alijansu jer ne može da obezbedi ni sopstvenu stabilnost ni unutrašnji demokratski poredak.
"S tim u vezi bi ratifikacija Protokola o prijemu Crne Gore u NATO u američkom Senatu bila ishitrena jer senatorima nije prezentovano istinito stanje", ističe se u pismu novoj američkoj administraciji.
U elaboratu istoričara Aleksandra Rakovića, u koji je Sputnjik imao uvid, navodi se da su podnosioci referata u Komitetu za spoljne poslove Senata Hojt Brajan Ji i Majkl Karpenter na svedočenju u septembru prošle godine obmanuli senatore i podneli im izveštaje koji vrve od poluistina i neistina.
"Oba referata su bila neubedljiva. Sadržavala su površna zapažanja i neistinite, čak lažne, prikaze prilika u Crnoj Gori. Zato je potrebno podrobno se pozabaviti time šta su oni izgovorili i odgovoriti na njihove tvrdnje", ističe se u elaboratu.
Kako se dalje navodi, iz Karpenterovog referata posebno se uočava namera bivše administracije u SAD da prijem Crne Gore u NATO smatra davanjem lekcije Rusiji. Stav Rusije da je protiv prijema Crne Gore u NATO Karpenter ne tumači afirmativno.
On uopšte ne uzima u obzir činjenicu da se Rusija izjasnila kako bi građanima Crne Gore trebalo omogućiti da na referendumu odluče o prijemu u NATO.
U tekstu se ističe i da su prećutane činjenice o pravom stanju stvari u Crnoj Gori, između ostalog i one koje se odnose na finansijsku sposobnost Crne Gore da bude ravnopravna članica NATO-a, kao i da ne samo da nema unutrašnju sigurnost već nije u stanju ni da se obračuna sa kriminalom i korupcijom u zemlji.
Na kraju se zaključuje da za prijem Crne Gore u NATO ne postoji nikakva saglasnost u crnogorskom društvu, a da su referati Hojta Brajana Jia i Majkla Karpentera puni neproverenih informacija i laži.