Tramp još ne pušta Mila u NATO
Zakonodavno telo Sjedinjenih Američkih Država još ne daje zeleno svetlo za prijem Crne Gore u NATO zbog zgusnutog dnevnog reda oko formiranja nove administracije, ali iz zbog političkog opreza iste te administracije.
Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u došao je na ratifikaciju u Kongres u trenutku kad su na dnevnom redu neke druge stvari koje su od velike važnosti, i zbog toga, prema mišljenju Milana Krstića sa Fakulteta političkih nauka, Senat SAD po četvrti put odlaže glasanje o njemu.
Đetići nisu prioritet
Činjenica je, dodaje Krstić za "Sputnjik", da u ovom trenutku još nisu izabrani i potvrđeni od strane Senata brojni članovi nove administracije Donalda Trampa, što svakako jeste prioritet. Bilo je, podseća, i nekih vanrednih procedura, pa Senat radi punom parom.
Pročitajte još:
* "Mila za predsednika Crne Gore, Rusija da nas pusti u NATO"
* "Crna Gora je tempirana bomba, zbog nje mogu da zarate NATO i Rusija"!
Sa druge strane, sugeriše Krstić, činjenica je da je Protokol skidan sa dnevnog reda u situacijama kad je delovalo da to nije samo iz proceduralnih razloga.
- Mislim da postoji neka vrsta političke opreznosti. Čeka se kompletiranje nove administracije, a da se onda u dogovoru senatora - prevashodno onih republikanskih koji bi možda imali neke dileme - sa administracijom, donese konačna odluka prema ovom pitanju - precizira svoje stanovište Krstić.
- Amerika će ratifikovati prijem Crne Gore u NATO jer je ova država, bez uvrede, mali igrač u međunarodnim odnosima. Ako se budu pravili kompromisi između Rusije i SAD, neće biti pravljeni na ovom planu. Amerika će to učiniti tako da prijem Crne Gore ne bude prst u oko Rusiji, a zato će se na nekim drugim važnijim tačkama - kao što su Bliski Istok i Ukrajina - dopustiti Rusiji da ide u pravcu neke nove ravnoteže snaga - naglašava ovaj stručnjak.