Jedna balkanska zemlja među prvima će osetiti posledice "uragana Tramp"
Kakav će efekat izbor Donalda Trampa imati na balkanske zemlje? Neki se nadaju da će približiti Ameriku Rusiji i umanjiti značaj NATO pakta, dok drugi nadu polažu upravo u NATO. Ko će iz svega izvući najveću korist, a ko će "nagrabusiti"? Evo šta kažu analitičari iz Hrvatske.
- Uprkos nekim izjavama novog američkog predsednika Donalda Trampa, mislim da će NATO i dalje biti visoko na listi prioriteta buduće američke administracije - izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković. On, kako piše "Jutarnji list", očekuje da će SAD i dalje imati ključnu ulogu i u okviru NATO-a i globalno.
- Svi, naravno, očekujemo prve poteze nove američke administracije. Ipak, moramo napraviti razliku između predizborne retorike i retorike u vreme tranzicije te konsolidovane politike američke administracije - istakao je Plenković.
Profesor Tvrtko Jakovina smatra da je Tramp "amater koji ne razume finese diplomatije i politike, pa i onoga što SAD znači u međunarodnim odnosima". Kako je rekao, nestabilnost SAD-a može biti pojačana s mogućim distanciranjem Vašingtona od EU i vrednosti zapadne civilizacije.
Šta će biti sa Crnom Gorom?
- Oni koji su njegov izbor pozdravili šampanjcem (Rusija), smatraju kako je došlo vreme za redefinisanje odnosa, pa bi se moglo dogoditi da SAD odredi svoje prioritete i možda prepusti Rusiji neka područja. Tu bi Ukrajina prva nastradala jer najava ukidanja sankcija može predvideti takav scenario - dodao je on.
Jakovina smatra da bi se to moglo dogoditi i na Balkanu i da bi se u prvom redu Crna Gora mogla naći u neprilici.
- Hrvatska bi morala biti oprezna jer bi upravo ona postala rubna zemlja u toj novoj pretpostavljenoj preraspodeli uticaja u Evropi - rekao je on.
Branko Caratan, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, kaže da se na unutrašnjem planu može pretpostaviti konzervativni korak unazad, od pokušaja rušenja Obamine zdravstvene reforme pa nadalje, a na planu međunarodne politike predsednik Tramp je najavljivao izvesni izolacionizam, slabljenje podrške EU i NATO-u, zaoštravanje odnosa s Kinom i arapskim svetom, implicitnu podršku desnom populizmu u Evropi, ali i resetovanje odnosa prema Rusiji.
- Međutim, sastav nove administracije govori da će nova vlast u Vašingtonu doneti dominaciju interesa bogate i ekstremno konzervativne Amerike - naveo je Caratan.