I Tadić kroji Ustav Bosne
Prvi paket izmena Ustava BiH prilično je definisan, saznaju ''Vesti'', a značaju ulogu u tome je odigrao predsednik Srbije Boris Tadić koji je posredovao između Banja Luke i Brisela. Međutim, još nije poznato da li će bošnjačka strana biti spremna da prihvati paket na koji je pristala RS, jer je on ispod njenih maksimalističkih očekivanja.
Promene se tiču Predsedništva BiH, Saveta ministara, Predstavničkog doma i Doma naroda.
Naime, butmirski razgovori idu u pravcu da BiH dobije jednog predsednika i dva potpredsednika, te da se značajan deo nadležnosti predsedništva prenese na Savet ministara BiH, i to je ono što je prihvatljivo i za RS.
Drugi paket tiče se Saveta ministara i ovo telo bi treba da dobije šira ovlašćenja u zakonskoj regulativi koja se odnosi na evropske integracije BiH. Kako je prvobitni predlog bio da Savet ministara preraste u Vladu, sve su prilike da će ovo rešenje biti kompromisno.
Dobro obavešten izvor ''Vesti'' tvrdi da se lider SNSD-a Milorad Dodik još lomi po ovom pitanju, jer se plaši reakcija opozicije za koju ovo nije prihvatljivo, jer smatra da Savet ministara sa novim i širokim ovlašćenjima zadire u nadležnosti entitetskih vlada i da mu ova ovlašćenja u stvari daju snagu prave Vlade.
- Ostalo je da Tadić razgovara sa opozicijom iz RS ubedi ih da i ovo prihvate - otkriva naš sagovornik uključen u butmirski proces.
Što se tiče Predstavničkog doma, tvrdi, usaglašeno je da se broj poslanika poveća sa 42 na 83, ali Dodiku je i ovde problem opozicija koja to ne prihvata, pa će i ovo pitanje pokušati rešiti predsednik Srbije.
Za sada najsporniji deo jeste oduzimanje zakonodavne uloge Domu naroda koji bi trebalo da funkcioniše poput Vijeća naroda u RS. Prema predloženom rešenju, Dom naroda bi mogao pokrenuti vitalni nacionalni interes pred Ustavnim sudom BiH.
Međutim, i sam premijer RS Milorad Dodik je izjavio da mu je ovo rešenje neprihvatljivo, te da se Ustavni sud BiH do sada pokazao pristrasnim.
- Dodika pokušavaju da ubede da se neće dirati entitetsko glasanje, tako da zakone neprihvatljive za RS može da obori još u Predstavničkom domu - kaže izvor "Vesti''.
Kroz ustavni paket trebalo bi da se definišu i već prenete nadležnosti nad službi bezbednosnih OSA, SIPA i Oružanim snagama BiH.
Sledeći sastanak domaćih lidera sa predstavnicima SAD i EU trebalo bi da bude održan 19. i 20. oktobra.