Da li su Karadžić, Plavšić i Krajišnik uporedivi sa Hitlerom?
Valentin Incko nema funkciju, nema ovlašćenja, nema podršku međunarodne zajednice, nema podršku Rusije - pa sve više daje ostrašćene izjave kao davljenik u panici. Nedavno odlikovanje Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika i Radovana Karadžića od Parlamenta Republike Srpske je kao da se priznanja daju Hitleru ili Pol Potu, reče u intervjuu za bečki "Standard" visoki predstavnik za BiH Valentin Incko.
Dodik večna inspiracija
Incko je tamo ponovio svoje stare stavove protiv predsednika Srpske ocenjujući gde je sve Milorad Dodik prešao „crvenu liniju“.
Doista, ovoga puta nije pretio upotrebom vojske, ali se jadao kako je bez podrške međunarodne zajednice, te da zato nije mogao da primeni ovlašćenja protiv referenduma koji je sprovela Srpska. Radije bih se odrekao dobrih primanja, istakao je tom prilikom Incko, a da mogu slobodno da radim i nemam vezane ruke.
- Rado bih želeo da nametnem zakon protiv govora mržnje, negiranja genocida i Holokausta. Negiranje genocida je kao so na rane ljudi u zemlji, jer su sećanja na rat potpuno sveža - istakao je Incko.
Dakle, čovek koji je protiv govora mržnje poredi dvoje bivših političara, koji su odslužili kazne u Hagu i sad su slobodni građani, sa najvećim zločincem na planeti Hitlerom ili koljačem Pol Potom, koji je svojim odlukama ubio milione svojih sunarodnika. Pominje i Radovana Karadžića koga ni sud u Hagu nije uporedio sa Hitlerom i Potom.
Čaršijska strast
Očito je, naime, da Incko sve više daje ostrašćene, a ne izjave koje dolikuju poziciji na kojoj se nalazi. U prilog toj ostrašćenosti govori i njegova konstatacija da će se Melanija (Knaus) Tramp "koja je kao tinejdžer doživela napad JNA u Sloveniji“ setiti i ko je napao Bosnu.
Već smo pisali da je Incko 11 godina na čelu nelegalne institucije, jer mu je funkcija ograničena na 10 godina na osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma. Možda zbog toga nema punu podršku međunarodne zajednice.
- Rusija smatra da je odavno sazrela neophodnost za ukidanje preostalih elemenata spoljnog upravljanja, pre svega, aparata visokog predstavnika u BiH - istakao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksej Meškov u kolumni za "Nezavisne novine“.
Rusija je garant za bezuslovno ispunjavanje Dejtonskog sporazuma, podsetio je Meškov, i istakao da je njen zajednički zadatak sa međunarodnim i partnerima iz BiH da pruži podršku BiH kao suverenoj, decentralizovanoj državi, zasnovanoj na ravnopravnosti entiteta i konstitutivnih naroda, uz potpuno poštovanje sloboda i prava predstavnika ostalih.
Dakle, kako je sam Incko primetio, međunarodna zajednica mu ne daje punu podršku, vidimo da se Rusija zalaže za poštovanje Dejtonskog sporazuma, pa je očigledno da se kao davljenik hvata za slamku i u panici ne zna šta izjavljuje.
Termini poput "nametnuo“ su se možda osladili Valentinu Incku, ali kako primeti i Meškov, "vansudski karakter delatnosti visokog predstavnika nije kompatibilan sa modernim demokratskim standardima“ i podvuče da je sve očiglednije da je to prepreka na putu jačanja istinskog dijaloga i uzajamnog razumevanja u BiH.