Skandal u Banjaluci: Učenica (13) zatrudnela sa dve godine starijim tinejdžerom!
Jednu osnovnu školu u Banjaluci potresa šokantan slučaj učenice devetog razreda ove škole, a koja je ostala trudna sa 13 godina i trenutno je u sedmom mesecu trudnoće, prenose lokalni mediji.
Devojčica je zatrudnela sa dve godine starijim momkom, sa kojim je navodno u dužoj vezi, a ovaj slučaj je izazvao burne reakcije na sednici školskog saveta roditelja, pa se u celu priču uključio i banjalučki Centar za socijalni rad.
Međutim, u ovoj ustanovi, kao i osnovnoj školi koju pohađa devojčica, zbog zaštite maloletnika, nisu želeli da iznose više detalja o celom slučaju.
"S obzirom na to da se radi o vrlo osetljivim i poverljivim podacima, njihovo iznošenje u javnost nije u najboljem interesu maloletnih lica. JU Centar za socijalni rad Banja Luka preduzima sve aktivnosti i radnje koje su u našoj nadležnosti u skladu sa zakonskim ovlaštenjima", potvrdili su za Faktor.ba u ovoj ustanovi.
Problem maloletničkih trudnoća, brakova i abortusa iz godine u godinu je sve izraženiji u Republici Srpskoj. Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Banjoj Luci su izneli podatak da su od ukupnog broja porođaja, u tri do pet odsto slučajeva majke maloletne.
Banjalučki lekari ističu da se dešavalo da su i porodilja i dete korisnici dečijeg dodatka, kao i da su nakon poroda bili u dilemi da li i majku i bebu smestiti na dečije odeljenje.
Takođe, od 2000. do 2015. godine bilo je ukupno 9.996 namernih prekida trudnoće u RS od čega 176 abortusa kod maloletnica. Prošle godine je najmlađa porodilja u RS imala 15 godina, a toliko godina je imala i najmlađa devojčica koja je uradila prekid trudnoće.
Ombudsmen za decu RS Nada Grahovac ocenila je da je kod nas komunikacija sa decom u školi ili sa roditeljima o pitanju seksualnosti još uvek tabu, kao i da je kod nas primetan trend sve ranijeg započinjanja seksualnog života, dok u razvijenom svetu smanjuje broj poroda u mlađem uzrastu, odnosno ispod 20 godina.
- Zbog ćutanja porodice i škole o ovim temama, deca o pitanjima i problemima u odnosima i vezama informacije dobijaju od svojih vršnjaka, časopisa i sa interneta. Aktivnosti se moraju usmeriti u preventivne programe i mere jer nedovoljno znanje o prevenciji dovodi do negativnih posledica ne samo za dete već za društvo u celini - istakla je Grahovac.
Iako su uvreženi stereotipi da su to uglavnom romski brakovi, analize su pokazale da se u vrlo malom procentu radilo o Romima.