Jalove pretnje nemoćnog Bakira
Bivši ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini dr Ninoslav Stojadinović smatra da do održavanja lokalnih izbora u BiH, 2. oktobra, ne treba očekivati da se bilo šta prelomi u vezi sa referendumom o Danu RS, dok će se retorika političara i dalje bazirati na nacionalnim temama i sporenjima. U razgovoru za "Vesti", Stojadinović posebno ističe ojačanu poziciju predsednika RS Milorada Dodika.
- Bitna posledica referenduma i svega što se dešavalo uoči izjašnjavanja jeste to da je Dodik dodatno učvrstio svoju poziciju i to da će njegova stranka SNSD sa koalicionim partnerima sigurno odneti pobedu u najvećem broju gradova i opština.
Znači li to da Dodik ne treba da brine da će ga privoditi?
- On je i ranije govorio da se u Sarajevu oseća "ko prase u Teheranu". Nikada nije ni voleo da ide u Federaciju. Mislim da nema ni potrebu, jer on nema funkciju u institucijama BiH, ali će ostali srpski političari nastaviti da rade u njima.
Turska ima važnija posla
Turska nije reagovala povodom referenduma?
- Tačno, nije bilo reakcije iz Ankare. Mnogo toga se promenilo i postoje važniji problemi, od arapskog proleća, migranta, terorizma. Sve su to krupni problemi koji razdiru Evropu i zbog kojih će mnoge vlade pasti, tako da BiH nije prioritet.
Koliko je Bakir Izetbegović podigao tenzije izjavom da će Dodik proći kao Gadafi, Sadam ili Milošević?
- Svoju nemoć i nesigurnost Izetbegović je pokazao i kroz tu izjavu koja je nedopustiva. Potez Izetbegovića da pred Ustavnim sudom ospori referendum o Danu RS je doveo do komplikovanja situacije. Nema dileme da je on inicijator zaoštravanja odnosa i nestabilnosti. Od 1992. godine, kada je ustanovljen Dan Republike Srpske, preko 2007. kada je ušao u Zakon o praznicima RS, pa donedavno, praznik nikome nije smetao. Dolazili su na proslavu i zvaničnici iz Sarajeva, Bošnjaci i Hrvati, čemu sam bio svedok kao ambasador.
Bošnjački mediji se pitaju zašto ćuti Zapad?
- Tačno je da su dosadašnje izjave u vrlo blagom tonu i dobro izbalansinrane i da ih ne daju najviši zvaničnici, već analitičari i portparoli. Tako Maja Kocijančič izjavljuje da je referendum protiv ustava i da tu treba preduzeti neke korake, pa onda izjave zapadnih analitičara da se ništa neće desiti, sve u sličnom tonu, ali bez konkretnih pretnji. Teško je predvideti dalji razvoj situacije. Međunarodna zajednica nije načisto kako dalje. Dugo visoki predstavnik nije preduzimao neke rigorozne korake u BiH, kao što su hapšenja ili smene domaćih političara.