"Autobusi za Nemačku krcati, nema ovde života"
Svaki dan sa zagrebačke autobuske stanice kreće desetak autobusa za Nemačku, i svi su redom puni.
Mladi, stari, oni srednjih godina, zapravo uopšte se više ne gleda na godine, jer svi odlaze. Ne samo mladi koji su tek završili školu ili fakultet. Odlaze i oni koji su u Hrvatskoj već 15 do 20 godina radili, pišu hrvatski portali.
Dok je čekao autobus za Minhen, portal "Index.hr" razgovarao je sa i s 33-godišnjim Varaždincem Mariom. On je "sveže" zaposlen u Nemačkoj, gde je otišao pre 2 i po meseca i radi u jednoj fabrici auto-delova i izuzetno je zadovoljan.
- Dobro mi je, firma mi plaća smeštaj i put, a ja plaćam samo hranu. Uz to za upola manje rada zaradim dva puta više nego što sam u Hrvatskoj. Kompanija mi je udaljena svega 1,5 kilometar od mesta gde stanujem i začas sam tamo biciklom, tako da nemam nekih troškova. U inostranstvu je sve uređeno, plaća se uredno staž, penzijsko i sve što treba. Nije kao u Hrvatskoj da te ne prijave. Uostalom i svi moji prijatelji su otišli negde u inostranstvo raditi pa bi preporučio svima da odu van jer je u Hrvatskoj sranje - kazao je Mario.
Zagrepčanka Ivana je takođe odlukom o preseljenju u Nemačku vrlo zadovoljna. Kao najveći problem navodi pronalazak stana.
- Premalo je stanova, a puno je ljudi, pa stanodavci postavljaju određene uslove koji se moraju zadovoljiti. Velika je prednost što u Nemačkoj možeš raditi koliko želiš. Tamo možeš raditi na primer 50, 60, 70 odsto radnog vremena. I naravno puno radno vreme. Isto tako je dobro što možeš raditi i dodatni posao koji je uz glavni posao, neoporeziv. Takođe, za glavni posao imaš pravo na plaćeni godišnji. Kako god, jako smo zadovoljni, imamo puno više mogućnosti za bolju zaradu i napredak - zaključila je Ivana.
I dok u Hrvatskoj trenutno pljušte predizborna obećanja političara koji po običaju obećavaju brda i doline, građani sve više pakuju kofere i odlaze u potragu za boljom budućnošću preko granice, zaključuju hrvatski portali.