"Bugarski voz": Evo kako Balkanci lažiraju izbore
Izborne manipulacije i lažiranje parlamentarnih izbora su uobičajena pojava na Balkanu. I tu ima "par saveta i trikova". Ponekad se to radi sasvim otvoreno, ponekad skriveno od očiju javnosti, piše dopisnik nemačke novinske agencije iz Beograda Tomas Braj.
"Nevidljivo mastilo", glasanje pokojnika...
Uoči parlamentarnih izbora u Makedoniji upravo se "sortira" 40.000 osoba s pravom glasa - u prevodu to znači da se iz izborne evidencije izbacuje 40.000 nepostojećih birača. Ili možda čak i više. I to nije jedini slučaj.
Bosanski portal Buka je svojevremeno registrovao sedam metoda, ali ima ih i puno više. Za početak to je sam broj osoba koje imaju pravo glasa. U Srbiji je na poslednjim izborima bilo registrovano 6,6 miliona birača - u zemlji koja ima 7,1 milion stanovnika. U Makedoniji ima 1,8 miliona birača i 2,1 milion stanovnika. Neverovatno je da u tim zemljama ima tako malo ljudi koji su mlađi od 18 godina.
Hrvatska, članica EU, zemlja u kojoj se 11. septembra održavaju sledeći izbori, ponekad ima više birača od stanovnika. To se opravdava time da na izborima glasaju i Hrvati iz susedne Bosne i Hercegovine. Ne tako retko, baš oni odlučuju o pobednicima izbora, jer se u diplomatskim predstavništvima Hrvatske u BiH izbori sprovode bez ikakve nezavisne kontrole.
Najomiljeniji trik: za određenu sumu, birači svoje lične karte iznajme stranačkim funkcionerima, koji onda glasaju umesto njih. Uobičajena je i praksa da zaposleni u prenaduvanom državnom sektoru fotografijom mobilnim telefonom iz biračke kabine moraju da dokažu da su vladi podarili još pokoji glas.
Na dnevnom su redu i glasanja pokojnih, manipulacije sa starijim građanima ili uništavanje glasačkih listića političkih protivnika – pre nego što su izbrojani. Ili se jednostavno jedan "nepodobni" glasački listić zameni belim, odnosno nevažećim listićem. U poslednje vreme sve je popularnije i "nevidljivo mastilo" iz Kine. Biračima za koje se sumnja da će svoj glas dati opoziciji tako se oduzima njihovo biračko pravo – njihovi listići su na kraju beli, dakle nevažeći.
"Bugarski voz"
Poznat je i trik koji se zove "bugarski voz". Niko ne zna zašto se zove tako, ali svi znaju kako on funkcioniše: birač (nakon što dobije novac za takvo ponašanje) sa glasačkog mesta uzme svoj neispunjeni glasački listić. Potom se zaokruže "pravi" kandidati i novi birač koji dođe na glasačko mesto tako manipulisani listić ubacuje u kutiju s glasovima, a sa sobom nosi svoj, odnosno novi neispunjeni listić, i tako redom, zaključuje nemački dopisnik.