Male lepotice mamac za pedofile
Već godinama se vode polemike o konkursima lepote za decu, koji, prema mišljenju dobrog dela javnosti i stručnjaka ima više negativnih nego pozitivnih strana. Prvo takmičenje ove vrste u Bosni i Hercegovini održano je nedavno u Zenici, u okviru projekta Mis kids BiH.
Učestvovalo je 14 devojčica uzrasta od četiri do deset godina. Iako gubitnica nema, pa se devojčicama koje ne ponesu neku od titula dodeljuju priznanja pratilja, većina psihologa ne podržava ovakve "festivale lepote".
Javnost u BiH je ostala poprilično zgrožena pošto je na internetu objavljena fotografija jedne devojčice, učesnice ovog takmičenja, koja je našminkana sedela u izazovnoj pozi, koja nema veze sa njenim uzrastom.
Fotografija je sklonjena posle brojnih kritika korisnika društvenih mreža na račun onih koji su fotografiju snimili i objavili, ali se negativni komentari i organizatorima i roditeljima nisu zaustavili: "Postigli ste da se erotizovana slika veoma mlade devojčice širi virtuelnim svetom, uz veoma gnusne komentare", "Pošto je fotografija podeljena toliko puta, kasno je da je uklanjate", "Devojčica je lepa, ali način na koji je slikana ne priliči njenim godinama. Roditelji, gde ste?".
Sport ili šminka
Delila Softić, nekadašnja manekenka a danas doktor, ne podržava šminkanje devojčica, a ono je na izborima lepote neminovnost.
- Nakon toliko godina provedenih u svetu modelinga, šminkam se samo kada moram. Za decu je mnogo bolje da se posvete treninzima. U 5. i 6. godini nisam se bavila manekenstvom i šminkanjem, nego plivanjem - govori Softić.
Sa druge strane, u BiH veliki broj dece, na podsticaj roditelja, učestvuje u ovakvim takmičenjima. Ovo je "Dnevnom avazu" potvrdila Selma Hasanica, direktorka Mis kids BiH, zadovoljna brojem prijavljene dece.
- Organizovali smo različite radionice, držanje javnog govora, druženje. U planu je organizacija istog događaja i u drugim gradovima - kazala je Hasanica.
Klinički psiholog Čedomir Novaković smatra da je slanje dece na izbore lepote zapravo "projekcija odraslih koji teže ostvarenju sopstvenih interesa".
- Pojedinci na taj način nastoje zaraditi novac ili preko tuđih leđa steći društveni ugled. Nemam ništa protiv organizacije izbora za mis među odraslim, punoletnim osobama. Sve drugo je apsolutna manipulacija. Bez obzira na želje roditelja, treba imati na umu da oni putem svoje dece teže ostvarenju ciljeva koje u ranijoj životnoj dobi nisu uspeli ostvariti - ističe Novaković.
On smatra da su ovakvi događaji alarm za pedagoške, ali i sudske institucije, pa se ne sme zanemariti stav stručnjaka.
Sociolog Jusuf Žiga napominje da se deca na ovaj način izlažu stresnim psihofizičkim situacijama, što je nedopustivo.
- Ako se ne ispune očekivanja, to vodi do razočaranja kod dece, što može ostaviti ozbiljne posledice. Potrebno je simulirati takmičarske porive kod dece, ali na pedagoški i mnogo adekvatniji način - govori Žiga, objašnjavajući da oni koji ocenjuju devojčice na ovakvim izborima to rade na grub i neprihvatljiv način.
Stručnjaci upozoravaju i na postavljanje na internet fotografija s ovakvih takmičenja, a na kojima su devojčice našminkane i vrlo često u neprikladnim pozama, jer one mogu privući pedofile i druge seksualne predatore kojih su društvene mreže prepune.