"U Hrvatskoj i danas pokrštavaju Srbe"
"Oluja" se nikada nije završila, ona još traje. Dokaz za to su poslednji događaji u Hrvatskoj i sve veći broj Srba koji tu zemlju napuštaju. Tuga za ubijenima i žal za izgubljenim domovima sa jedne, i pobedničko slavlje uz podignutu šaku i fašističke simbole sa druge strane. Tako se u najkraćem može opisati obeležavanje godišnjice "Oluje", piše portal "Sputnjik".
- Antisrpske harange u Hrvatskoj u kontinuitetu traju od 19. veka. Ova politika počela je sa Antom Starčevićem, a nastavljena je sa Pavelićem i Tuđmanom - kaže predsednik Asocijacije udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.
- "Oluja" za nas još uvek traje. Posle 5. avgusta 1995, hrvatski Sabor doneo je niz diskriminatorskih zakona kojima je oduzeta sva naša imovina i nismo uspeli, iako je Hrvatska potpisala više međunarodnih sporazuma, da povratimo svoju imovinu - objašnjava Budimir.
Srba je u Hrvatskoj sve manje, a ono što posebno zabrinjava je prevođenje iz pravoslavlja u katoličanstvo.
- Imali smo u Drugom svetskom ratu tu pojavu. Postojala je Hrvatska pravoslavna crkva, sada imamo Hrvatsku pravoslavnu zajednicu. U trendu je i prekrštavanje i preveravanje, a ovih smo dana svedoci i povampirenog ustaštva - ogorčen je Budimir.
- Teško je utvrditi tačan broj povratnika. Iako hrvatske vlasti tvrde da se na ognjišta vratilo oko 130.000 ljudi, istraživanje koje je uradio UNHCR govori da se u Hrvatsku vratilo 30.000 do 40.000 Srba izbeglica. Gotovo na prste jedne ruke možemo da izbrojimo one koji su se zaposlili, pogotovo u državnim službama. Oni koji se vraćaju, uglavnom žive od penzija ili od poljoprivrede, a vrlo dobro znamo kako im je teško, jer nemaju poljoprivrednih mašina i taj povratak nije održiv - zaključuje Budimir.
Istovremeno sa proslavama u Hrvatskoj, u Srbiji i Republici Srpskoj tugovaće se za izgubljenim životima i domovima. Beogradsko naselje Busije naseljeno je, najvećim delom, ljudima izbeglim iz Hrvatske i BiH. Ono je odabrano za mesto centralne manifestacije, kojoj će prisustvovati državni vrhovi Srbije i Republike Srpske, kao i vrh Srpske pravoslavne crkve.