Crnogorci uhapsili Srbina po poternici Hrvatske
Crnogorska policija uhapsila je Srbina iz Hrvatske Kostajnice Marina Krivošića (45) kojeg hrvatsko tužilaštvo tereti da je učestvovao u ubistvu 56 civila u selu Baćin, izjavio je danas predsednik "Veritasa" Savo Štrbac.
Krivošić je automobilom išao sa ocem iz Republike Srpske u Crnu Goru, a uhapšen je 5. juna na graničnom prelazu između Trebinja i Herceg Novog na osnovu poternice Biroa Interpola u Zagrebu, naveo je Štrbac.
Proveriti hrvatski spisak optuženih
Štrbac je istakao da hrvatsko pravosuđe, uprkos tvrdnjama vlasti, nije bitno smanjilo broj optužnica protiv Srba i apelovao na njih da obavezno pre putovanja u "Veritasu" provere spisak optuženih. |
Isto veče, kako je kazao, istražni sudija Višeg suda u Podgorici odredio je Krivošiću ekstradicioni pritvor i on je prebačen u zatvor "Spuž" nedaleko od Podgorice.
Krivošić, po zanimanju bravar, otac je četvoro dece, od kojih je dvoje rođeno u bivšoj Republici Srpskoj Krajini a dvoje u izbeglištvu u Srbiji, i tvrdi da nema nikakve veze sa zločinom u Baćinu.
Krivošić je više puta boravio u nekoliko evropskih zemalja, pa njegovo hapšenje ukazuje da je poternica, koja je za njim raspisana, novijeg datuma, ukazao je Štrbac.
Štrbac je naveo da je protiv Krivošića i još 14 lica, Županijski sud u Sisku 14. decembra 2006. godine otvorio istragu zbog krivičnog dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
Oni su osumnjičeni da su "kao pripadnici srpskih paravojnih jedinica, u oktobru 1991. godine na obali Une u selu Baćin vatrenim oružjem pobili najmanje 56 civila, a zločin počinili s ciljem etničkog čišćenja Hrvata s područja Hrvatske Dubice, Cerovljana i Baćina".
Trojica Srba do sada uhapšeni u Crnoj Gori
Krivošić je treći Srbin iz Hrvatske, koji je uhapšen u Crnoj Gori na osnovu međunarodne poternice koju je raspisala Hrvatska. Najpre je u novembru 2009. uhapšen Stanko Kovačević iz Ervenika kod Knina, koji je februara ove godine izručen Hrvatskoj. U Baru je marta 2010. uhapšen Nikola Munjes iz Korlata kod Benkovaca i još se nalazi u ekstradicionom pritvoru u Spužu. |
Prema podacima "Veritasa", pored Krivošića, istraga je otvorena i protiv Branka Dmitrovića, Slobodana Borojevića, Milenka Janjetovića, Brace Vraneševića, Momčila Kovačevića, Katice i Milana Pekića, Steve i Veljka Radunovića, Nikole Kovačevića, Jove i Mladena Pucara, Slobodana Kljajića i Stevana Dodoša.
Četvorica prvoosumnjičenih terete se da su isplanirali i naredili, a ostali da su, kao neposredni počinioci, pod komandom pokojnog Steve Borojevića zvanog "Gadafi", likvidirali hrvatske civile.
Do sada su prilikom ulaska u Hrvatsku u periodu između 2007. i 2010. bili uhapšeni Milan Pekić, Slobodan Kljajić i Nikola Kovačević, ali je u nedostatku dokaza istraga protiv njih obustavljena.
Milenko Janjetović, četvrti sa istog spiska, koji je zarobljen u akciji "Oluja" 7. avgusta 1995. godine, bio je osuđen na kaznu zatvora od četrnaest godina zbog krivičnog dela "organizovanje grupe i poticanje na počinjenje genocida i ratnih zločina", naveo je Štrbac.
Po već ustaljenoj praksi, u nedostatku dokaza za ratni zločin, hrvatsko tužilaštvo je Janjetoviću prekvalifikovalo optužnicu u krivično delo oružane pobune, pa je februara 1998. amnestiran.
Na osnovu poternica, koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom sveta su dosad uhapšena 93 Srbina iz Hrvatske, od kojih je 28 izručeno nadležnim organima u Zagrebu, rekao je Štrbac.
Protiv 13 izručenih postupak je obustavljen, uglavnom nakon prekvalifikacije dela ratnog zločina u oružanu pobunu, kako bi im bilo onemogućeno da traže odštetu za vreme provedeno u pritvoru, naveo je predsednik "Veritasa", istakavši da "ovako veliki broj obustava postupka ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske".