Hrvati podvaljuju turistima: Lažni kokteli za lakoverne
Kad gosti, bilo domaći ili strani, u nekom od barova na hrvatskom Jadranu naruče neki od svetski poznatih koktela: "kosmpolitan", "margaritu", "pinakoladu", velika je mogućnost da će dobiti napitak koji sastojcima, dekoracijom, ukusom, pa ni bojom neće biti ni blizu onome što bi trebalo da bude, upozorava "Slobodna Dalmacija".
Cena bućkuriša od jeftinog žestokog pića, od 7 do 13 evra, ponegde je jedino što ostane od koktela s propisanim skupim sastojcima.
- Tačno je da se na nekima našim šankovima podvaljuje sve i svašta pod imenom svetske recepture, da se servira u pogrešnim čašama, stavlja led tamo gde ga ne bi smelo biti, dodaju boje koje ne pripadaju recepturi, stavljaju jeftine "žestice", mešaju voćni likeri i sokovi samo da bude puna čaša i atraktivna boja. Nekad je reč o neznanju barmena, ali mnogo češće o nedostatku želje barmena da uče i usavršavaju tu struku. Nekad barmeni moraju udovoljavati svojim gazdama da na recepturi uštede - kaže Jure Vojković, hrvatski državni prvak u mešanju pića.
Jedan od najpoznatijih koktela, "seks na plaži", u originalu je tamne crvene boje. Ali na Makarskoj rivijeri, u trima različitim kafićima i restoranima, na udaljenosti od 100 metara servira se kao zeleni, plavi ili ružičasti koktel, a nijedna od tih boja ne proizlazi iz originalne recepture, a nju dokazuje upravo boja.
Slično je i sa aperolom, jednim od traženijih novih koktela, a on mora sadržavati proseko, mineralnu vodu i led. Na Jadranu se, međutim, uglavnom sam liker aperol meša s mineralnom vodom i tako servira po ceni od osam evra.
- Osim toga, aperol mora biti u elegantnoj čaši za belo vino od 20 centilitara sa slamkom, a kod nas se svesno servira u čaši za crno vino koja ima mnogo manju zapremninu, čime se varaju gosti koji dobijaju trećinu koktela manje nego što je u recepturi - objašnjava Vojković.
Neslana "margarita"
Čuvena "margarita" ne sme biti izmešana s limunovim sokom, nego isključivo sokom od limete. Ne sme da se servira sa slamkom jer ona skida so sa ruba koji mora biti na čaši jer je sastavni deo ukusa. Još je luđe da neki barmeni umesto soli stavljaju u "margaritu" - šećer, vele profesionalci.
Najveće podvale, kažu barmeni, događaju se kod najtraženijeg koktela ovog leta, "long ajlenda". U njega ide tek minimalna količina koka-kole kako bi četiri vrste bezbojnih alkoholnih pića u njemu dobile nežnu boju ledenog čaja. Ali, na Jadranu se umesto tekile, votke, belog ruma i džina čaša često napuni - običnim ledenim čajem!
Uz to se doda led i bilo koji alkohol, i sve to proda za 12 evra. Ništa bolje nije ni sa pinakoladom, portorikanskim koktelom u kojem mora biti beli rum, kokosovo mleko ili sok od ananasa, dok se na hrvatskom primorju stavlja najjeftinija votka ili se koriste gotovi likeri sa etiketom "pinakolada". U njih se ukrca leda, zakiti šarenim slamkama i eto - podvale.
Iako brojne inspekcije nadziru ugostitelje, sadržaj se ne kontroliše, jer osim vrhunskih barmena, to niko i nije u stanju. Zato se pod šarenom atraktivnom ambalažom može podvaliti sve što maštoviti barmen poželi da smeša. U tome čak ne bi bio problem, da se ta mešavina ponudi pod nekim originalnim imenom, i sa cenom koja odgovara ceni sastojaka.