Aveti prošlosti vode u budućnost
Dve vlade u tehničkom mandatu, hrvatska i srpska, ne prestaju da se "čašćavaju" uslovljavanjima i protestnim notama da bi na kraju međusobna optuživanja začinila merenjem čija se država više "proustašila", odnosno "pročetnikovala". Problem je što i oni umereni glasovi, koji pokušavaju da uvedu racionalnost u odnose dve susedne države to rade bahato, izazivajući po pravilu nove reakcije druge strane.
Tako je bilo i s poslednjim nastupom bivšeg hrvatskog predsednika Ive Josipovića koji je za srpske medije poredio Dražu Mihailovića i Alojzija Stepinca, naravno u korist hrvatskog kardinala.
- Čak ako su u pravu oni koji ulogu kardinala Stepinca u ratu vide kao izrazito negativnu, ona se ni približno ne može meriti s onom Draže Mihailovića, koji je rehabilitovan u Srbiji - izjavio je za "Danas" Josipović, koji važi za umerenog hrvatskog političara, uz to još i levičara.
Cena dobrosusedstva
Dačić kaže da Srbija hoće dobre odnose sa Hrvatskom, ali ne po cenu da se "ratni zločinci pretvaraju u navodne mučenike".
- Dok je Hitler za Nemce i ceo svet simbol zla, za hrvatsku vlast NDH je ostvarenje hrvatskog sna, Ante Pavelić i ustaše simbol herojstva, a sa njim i njihov duhovnik Stepinac, simbol svetosti - rekao je šef srpske diplomatije.
Josipović pri tom tvrdi da ovakvim stavom ne staje u odbranu Stepinca, nego u odbranu "jednakih kriterijuma i doslednog zalaganja za antifašizam". Kao antifašista, on je 27. jula prisustvovao skupu u Srbu koje su organizovali Srpsko narodno vijeće i Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske u znak obeležavanja podizanja ustanka Srba i drugih antifašista u ovom ličkom mestu 1941. godine. Tada je došlo i do incidenta jer je proustaška Autohotna hrvatska stranka prava sa svojim pristalicama pokušala da osujeti skup, preteći i uzvikujući "Za dom spremni" i puštajući proustaške pesme omiljenog im lokalnog pevača Tompsona.
"Odmerenost" po Milanoviću
Bivši premijer Hrvatske i lider Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović izjavio je da se njegova stranka, za razliku od vlade HDZ, prema Srbiji neće ponašati "papački" i neće iz zlobe blokirati pregovore sa EU, a potom poručio da će Beograd morati da odustane od zakona o univerzalnoj nadležnosti za ratne zločine.
- Možemo ulaziti u njihove etičke odgovornosti, ali oni jesu država. Odgovorni su za rat, za njega su odgovarali malo ili nikako, a mi njihove generale nismo optuživali, a mogli smo - rekao je Milanović, najavljujući da će njegova stranka taj problem regulisati bilateralnim ugovorom.
I pored ove ikonografije koja je podsećala na dane likovanja HDZ iz najgorih vremena, zvanični Zagreb nije mogao doći sebi zbog oštrog tona protestne note koja je uručena hrvatskom ambasadoru u Beogradu zbog poništavanja presude kardinalu Alojziju Stepincu. Hrvatski šef diplomatije Miro Kovač nazvao je srpsku notu "jeftinim napadom i pokušajem destabilizacije" Hrvatske u u osetljivom trenutku, nakon raspuštanja sabora i pre proslave Oluje".
- Recept iz 1990. godine podseća na vremena Slobodana Miloševića i veliku srpsku agresiju. Pozivamo vlasti u Srbiji da se u javnom obraćanju, kad komuniciraju sa svojom javnošću i sa susednim državama, koriste racionalnim, razumnim rečnikom - rekao je Kovač.
Kukasti krst na spomeniku
Na spomenik na putu Knin-Gračac, dalmatinskim partizanima koji su poginuli u bici sa nacistima nepoznati vandali su iscrtali kukasti krst i ostavili uvredljiv natpis: "Ovo su ubice". Pretpostavlja se da su spomenik devastirali ekstremisti na povratku s desničarskog protesta u Srbu.
Nije mu ostao dužan srpski kolega Ivica Dačić.
- Možda naša protestna nota ministra Kovača lično podseća na Miloševića, što svakako nije istina, ali povampirene ustaše danas u Srbu ni na šta i ni na koga ne podsećaju, već oni jesu naslednici fašističke ustaške NDH i Ante Pavelića - naveo je Dačić.
I dok terorizam dobija novi zamajac i odnosi sve veći broj života, a svet se presabira da li je već zagazio u treći svetski rat, dve male balkanske države još svode račune iz prethodnih ratova. Svaka traži alibi za svoje ekstremiste, a najčešće je to blizina izbora koji predstoje u Hrvatskoj.