Ispunismo zahteve Hrvatima, možda nas i puste u EU!
Deklaracijom o unapređenju odnosa i rešavanju otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske, koju u ponedeljak treba da potpišu hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović i mandatar za sastav srpske Vlade Aleksandar Vučić, predviđeno je unapređenje bilateralne zaštite manjina, određivanje granice između dve zemlje, ubrzanje primene sukcesije i potraga za nestalim osobama.
Televizija N1 prenosi tekst deklaracije u kojoj se navodi da je dogovoreno da se, u cilju unapređenja bilateralnih odnosa, regionalne saradnje i stabilnosti kao i rešavanja otvorenih pitanja između dve države, aktivno pokrenu ili ubrzaju sledeći procesi.
Pročitajte još:
* Vučić i Kitarović - susret na mostu kod Erduta
Ti procesi su: unapređenje bilateralne zaštite manjina - srpske u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji na osnovu Sporazuma između SCG i Hrvatske o zaštiti prava srpske i crnogorske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u SCG potpisanog 15. novembra 2004. godine u Beogradu, kao i Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina, usvojene od strane Saveta Evrope 10. novembra 1994. godine.
Druga tačka konvencije navodi da odmah treba pristupiti pregovorima državnih komisija o određivanju granične linije između Srbije i Hrvatske, na osnovu međunarodnog prava. - Dve države nemaju nikakvih teritorijalnih zehteva, a u slučaju da bilateralni pregovori u razumnom vremenu ne uspeju, obe države su spremne da svoj teritorijalni spor iznesu pred međunarodne pravosudne institucije.
Treća tačka Deklaracije je saglasnost da su i Srbija i Hrvatska spremne da ubrzaju primenu Sporazuma o pitanjima sukcesije, potpisanog 29. juna 2001. godine u Beču.
Četvrta tačka je saglasnost da je potraga za nestalim licima prioritetno humanitarno pitanje i da će uložiti iskrene i maksimalne napore u traženju nestalih.
U nastavku deklaracije se navodi da su obe države svesne novih izazova pred Evropom i svetom, posebno međunarodnog terorizma i svetske migrantske i izbegličke krize kao i da su spremne da aktivno i koordinirano deluju u borbi protiv terorizma i izbegličke krize. - Obe države su spremne da aktivno učestvuju u zajedničkim razvojnim i prekograničnim projektima EU - navodi se na kraju deklaracije.