Diplomatija na promaji: Da li nam to Hrvati prisluškuju ambasadora?
Da li je na pomolu novi dilomatski skandal između nas i komšijske Hrvatske? Naime, prema pisanju domaćih medija, ambasada Srbije u Hrvatskoj nije potpuno bezbedna i postoji mogućnost da se naše diplomate nalaze pod stalnom prismotrom, ekskluzivno saznaje.
Prema saznanjima lista "Alo!", postoji razlog za sumnju da se naša ambasadorka Mira Nikolić i ostale diplomate nalaze pod stalnom prismotrom, zbog ogromnog propusta koje je načinilo Ministarstvo spoljnih poslova prilikom zakupa kuće u kojoj je smeštena ambasada.
Pročitajte još:
* Bečki "Standard" zemljama SFRJ: Ostavite jedni druge na miru!
* Dačić poručio Hrvatima: Ne umišljajte da ste velika svetska sila!
- Prilikom sklapanja ugovora o zakupu naša strana se obavezala da na objektu ne sme da radi nikakve izmene, pa samim tim ni ne znaju šta se sve može nalaziti u zidovima ovog objekta. Oni mogu biti ozvučeni i prisluškivani, ali s obzirom na to da su pristali na takve uslove ne mogu ništa preduzeti – objašnjava izvor ovog lista.
Srpsko predstavništvo u Zagrebu nalazi se u ulici Pantovčak 245, smešteno je rezidencijalnom centru glavnog grada Hrvatske, a okruženo je drugim diplomatskim predstavništvima.
Povodom ovih saznanja novinari su se obratili Ministarstvu spoljnih poslova, sa pitanjima ko je i zašto potpisao tako štetan ugovor. Odgovorili su da je ugovor, na osnovu odluke Saveta ministara Srbije i Crne Gore, potpisao je Milan Simurdić, ambasador SCG u Zagrebu 2003. godine, u vreme mandata ministra Gorana Svilanovića.
- Ugovorom o zakupu dogovoreno je da zakupac može izvoditi adaptacije samo uz saglasnost zakupodavca. Građevinski radovi su preduzimani u prethodnom periodu kako bi se objekat prilagodio potrebama DKP-a. Ministarstvo spoljnih poslova nije informisano od strane DKP-a u Zagrebu da postoje bezbednosni rizici. U skladu sa Uredbom o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata (Službeni glasnik RS 72/2010, član 14), bliže je određeno da bezbednosnu zaštitu MSP - DKP Republike Srbije vrše nadležne službe bezbednosti Srbije - Ministarstvo unutrašnjih poslova (fizičko-tehnička zaštita) i Bezbednosno-informativna agencija (kontraobaveštajna zaštita) - kažu u MSP-u.