Feredža zabranjena u BiH!
Zakon o zabrani nošenja zara i feredže, koji je 1950. godine usvojila tadašnja skupština Narodne Republike Bosne i Hercegovine, još je na snazi u BiH samo što se godinama ne primjenjuje!
Zakon o zabrani nošenja zara i feredže posle usvajanja 1950. godine je objavljen u Službenom listu NR BiH br.32/50, na strani 427.
Zakonom, koji ima četiri člana, zabranjuje se nošenje zara i feredže i svako pokrivanje lica žene.
Kako je navedeno, zakon se donosi radi otklanjanja „vekovnih oznaka potčinjenosti i kulturne zaostalosti žene muslimanke, kako bi joj se olakšalo puno korištenje prava izvojevanih u Narodnooslobodilačkoj borbi i socijalističkoj izgradnji zemlje“.
Ovaj zakon zabranjuje i prisiljavanje ili nagovaranje žene da nosi zar i feredžu, odnosno da pokriva lice, kao i svaka radnja usmerena na podržavanje nošenja zara i feredže i pokrivanja lica.
Zakon predviđa i novčanu i zatvorsku kaznu za njegovo kršenje. Onaj ko nosi zar ili feredžu, odnosno ko pokriva lice, kao i onaj ko od svojih ukućana zahteva isto, biće kažnjen do 3 meseca lišavanja slobode ili novčanom kaznom do 20.000 tadašnjih dinara.
Član 4. precizira da će se lišavanjem slobode sa prinudnim radom do 2 godine ili novčanom kaznom do 50.000 tadašnjih dinara kazniti onaj "ko silom, pretnjljom ili drugim sličnim sredstvima nastoji da se nosi zar i feredža, odnosno pokriva lice, kao i onaj ko, zloupotrebljavajući verska osećanja, koristeći predrasude i zaostalost ili na bilo koji drugi način vrši propagandu da se nosi zar i feredža, odnosno pokriva lice".
Radojičić: Zakon je na snazi
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić objasnio je za Srnu da su, prema principu pravnog kontinuiteta, još uvek na snazi zakoni iz bivše SFRJ i bivše BiH ukoliko nije donet nikakav novi zakon u određenoj oblasti ili postojeći zakon eksplicitno stavljen van snage.
"To važi i za taj zakon iz 1950. godine. Ako nije donet novi, ili ako ovaj nije stavljen van snage, on je na snazi", rekao je Radojičić.
Radojičić ukazuje da je situacija u ovoj oblasti prilično komplikovana.
"Pravna debata bi se mogla otvoriti i stvoriti politička zbrka. Samo nebo zna šta sve može biti na snazi i u primeni iz jedne, druge i treće države, koji su sve zakoni na snazi, a nisu primjenjivani... Tu se može otvoriti milion pitanja", naveo je Radojičić.
Prema njegovim rečima, postoji niz zakona bivše BiH i SFRJ koji se direktno i u kontinuitetu koriste.
"To su mahom one oblasti u kojima RS, a posle Dejtona ni BiH, nisu donosile svoje zakone, te su stari zakoni primenjivani sve vreme", precizirao je predsednik Narodne skupštine RS.
On je dodao da primjena ovih zakona nije prestajala ni tokom rata ni nakon sukoba jer nije bilo donošenja drugih, novih zakona i nije ih bilo potrebno formalno preuzimati ni posebno proglašavati jer su se smatrali kontinuitetom.
Radojičić je upozorio da je, ako se sad postavi pitanje nekog zakona koji je nekada donesen, a dugo godina nije primjenjivan, situacija prilično nejasna i da se tu može praviti „strašna pravna gimnastika".
"Formalno gledano, Zakon o zabrani nošenja zara i feredže iz 1950. godine, verovatno, nikad nije ukinut i nije doneto ništa novo u toj oblasti što bi ga stavilo van snage. Ali, faktički, on godinama nije konzumiran", rekao je Radojičić.