Presuda Radovanu omča za RS?
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da će presuda Radovanu Karadžiću dodatno zakomplikovati situaciju u Bosni i pozvao sve političke faktore u RS da "odlučno stanu u odbranu".
Na tribini "Reč predsednika" u Roćeviću kod Zvornika u subotu uveče, ocenio je da će Karadžić "najverovatnije" biti osuđen u Hagu, a da muslimani već spremaju "akcije kako bi udarili na RS".
- Presuda Karadžiću biće osveta srpskom narodu, zato što se sudi vođi koji se borio za slobodu srpskog naroda - kazao je Dodik i dodao da Srpska ima snage da se odbrani od napada koji su, kako smatra, pojačani poslednjih godinu dana, kao i da organi BiH ne mogu da budu nadređeni institucijama RS.
Biljana Plavšić: Sticanje političkih poena
Biljana Plavšić, nekadašnja predsednica Srpske koja je u Hagu pravosnažno osuđena na 11 godina zatvora, upozorava da će presudu Karadžiću mnogi iskoristiti zarad sticanja sopstvenih "političkih poena".
- U pitanju su floskule koje upotrebljava ko kako hoće i kako mu u tom momentu odgovara. U Federaciji su sada izbori, pa treba raspaliti situaciju. Tu najviše mislim na Bakira Izetbegovića. Međutim, i naši nisu imuni da to upotrebe da bi dobili političke poene, tako da nemam dileme da će i jedni i drugi pokušati da iskoriste presudu Radovanu na svoju stranu - kaže Plavšićeva, koja je uverena da eventualna osuđujuća presuda Karadžiću neće proizvesti "lanac reakcija" sa ciljem da se ukine Srpska ili srpski narod proglasi genocidnim.
- Međunarodno pravo nije postavljeno na takvim temeljima da se zbog pojedinačnih optužnica ili presuda celi narodi proglašavaju genocidnim. Da je tako, prvi bi se na tom spisku našli Amerikanci zbog toga šta su uradili domorocima, pa sve što su nadalje činili - ističe Plavšićeva.
I predsednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović očekuje da će bošnjačke političke elite i pojedinci pokušati da iskoriste presudu Radovanu Karadžiću za obračun sa Republikom Srpskom, zbog čega je pozvao vlasti u Banjaluci da "na miran i dostojanstven način sačuvaju interes RS".
- Republika Srpska je pre godinu i po uspela da zaustavi višegodišnje napore pojedinih političkih struktura, prvenstveno bošnjačkih, ali i hrvatskih, da dođe do ustavnih promena u BiH. Sada smo u periodu u kome je jasno da ustavnih promena u BiH nema i neće ih biti, pa je potrebno da u mnogo mirnijem tonu svako radi svoj deo posla i da odgovara u skladu sa nadležnostima koje ima - kazao je Borenović.
Krajišnik: Niko nam ne može oteti državu
Za nekadašnjeg predsednika Skupštine RS Momčila Krajišnika takođe nema dileme da bi presuda Karadžiću mogla da odredi dalju sudbinu Srpske.
- Niko nam ne može oteti Srpsku zato što je ona tvorevina državotvornosti srpskog naroda i ne bi je bilo da nije bilo želje Srba da stvore svoju državu. To je istorijska činjenica koju niko ne može da pobije. Dakle, Srpsku može da uništi samo narod koji je i stvorio, a to je moguće samo međustranačkim svađama koje su neprimerene i samo nas slabe i ne odražavaju pravu sliku stvari da je čak 95 odsto građana Srpske više stalo do svoje države nego do sopstvene imovine - ističe Krajišnik.
Komentarišući moguću presudu Karadžiću, Krajišnik, koji je pravosnažno osuđen na 20 godina, a njegova optužnica je "preslikana" onoj po kojoj se sudilo i prvom predsedniku RS, ocenjuje da iz toga ne treba praviti analogiju.
- Vreme, situacija i činjenice kada sam ja osuđen u potpunosti se razlikuju od trenutka i činjenica kada je dr Karadžić vodio svoju odbranu. Naše optužnice jesu "preslikane", ali su i on članovi njegovog pravnog tima u potpunosti uspeli da ospore sve navode tužilaštva. Zato i želim da verujem da se sudije neće rukovoditi političkim, već isključivo pravnim i činjeničnim motivima. To ne znači da bi predsednik Karadžić mogao da bude potpuno oslobođen, ali bi značilo da se veoma skoro vrati svojoj porodici - ističe Krajišnik.
Međutim, sagovornici "Vesti" tvrde da presuda Karadžiću, čije izricanje je zakazano za 24. mart, ma kakva bila, ni na koji način neće moći da naruši integritet RS, stvori uslove za ukidanje Srpske ili omogući muslimanima reviziju presude po tužbi za genocid.
Profesor međunarodnog prava i nekadašnji zastupnik SRJ u sporu protiv Hrvatske Tibor Varadi kaže da je malo verovatno da bi ova presuda proizvela nove međudržavne sporove kako između BiH i Srbije, tako i sa Republikom Srpskom.
- Nemoguće je izneti pravno mišljenje u situaciji kada još nije doneta ni prvostepena, a kamoli konačna presuda, ali male su šanse da ova presuda izvede neke dalje pravne implikacije vezane za RS ili Srbiju - kratko ocenjuje Varadi.
Bosić: Mnogi čekaju tenzije
Predsednik SDS-a Mladen Bosić smatra da mnogi u BiH priželjkuju da na osnovu predstojeće presude Karadžiću "otvore nove procese međunacionalnih tenzija u BiH".
- Ipak, ubeđen sam da će biti dovoljno pametnih ljudi koji neće dopustiti da ponovo dođe do sukoba, ne samo političkih, nego i svake druge vrste - rekao je Bosić i dodao da očekuje da će "presuda biti pravedna", ali činjenice govore kako to nije sud pravde, već "politički motivisan sud koji, pre svega, prekraja istoriju i sudi samo vođama Srba u proteklom ratu".
Akademik i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Kosta Čavoški je mnogo decidniji, ocenjujući da bi takvi zahtevi muslimana bili "besmisleni".
- I do sada je bilo pojedinaca koji su bili osuđeni za genocid, a da se to nikada nije ticalo državne tvorevine kao takve, Republike Srpske ili Srbije. To što priželjkuju muslimani su priče za malu decu, a zapravo nije ništa novo. Oni već 25 godina koriste svaku priliku da dovedu u pitanje Republiku Srpsku i da iznova zatraže da unitarizuju BiH. To je ideologija koju je započeo Alija Izetbegović, a nastavio njegov sin i očigledno od toga ne odustaju - kaže Čavoški.
Pročitajte još:
* Ovako je BIA otkrila i uhapsila Radovana Karadžića
* "Karadžića štitio vrh BIA, a Mladića Rusi"
* Eksluzivno u "Vestima", poslednje pismo Zdravka Tolimira: Spremam se za carstvo nebesko!
Objašnjava da presuda Karadžiću svakako neće biti "novi momenat" koji bi mogao da "revidira" već presuđenu tužbu BiH za genocid.
- Nema ovde nikakvih novih momenata. Sve to muslimani su imali na umu kada su podneli tužbu međunarodnom sudu u Hagu. I to govorim sa stanovišta činjenica na osnovu kojih se donosi takva presuda. Ukoliko bi se u Haškom tribunalu držali istog principa, suđenja na osnovu činjenica, Radovan Karadžić bi morao da bude oslobođen - kaže Čavoški.
Nastavak pravne bitke
Predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić smatra da prvostepenom presudom Karadžiću neće biti završena pravna bitka, već će uslediti njen nastavak u kojem bi "Republika Srpska morala da se maksimalno angažuje s ciljem osporavanja svake tačke presude".
- Postoji mnogo argumenata za osporavanje. Treba insistirati na činjenicama utvrđenim u drugim presuđenim predmetima, kao što su suđenja hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, kada je reč o upotrebi artiljerije. Na primer, optužnica za Sarajevo je jedna od tačaka u kojoj je navedena neproporcionalna upotreba sile, ali, sa druge strane, imamo oslobađajuću presudu za ove hrvatske generale koji su koristili neuporedivo veću silu za proterivanje Srba iz Republike Srpske Krajine - naveo je Savčić, koji je ujedno i šef Istražnog tima odbrane Karadžića.