Tadić miri Slovence i Hrvate
Sjedinjene američke države i Velika Britanija žele da se srpski predsednik Boris Tadić angažuje oko Arbitražnog sporazuma između Hrvatske i Slovenije, jer ga smatraju "najuticajnijom osobom u regionu".
Kako prenosi riječki "Novi list" diplomate ove dve zemlje smatraju da bi Tadić mogao pozitivno da utiče na slovenački referendum o arbitraži zakazan za 6. juni, ali i na hrvatski ulazak u EU.
Britanski ambasadori u Hrvatskoj Dejvid Blant, Sloveniji Endrju Pejdž i Srbiji Stiven Vordsvort o toj su inicijativi pre pet dana na radnom ručku obavestili državnog sekretara Hrvatske Davora Božinovića, ali je on izrazio skepsu u vezi smislenosti Tadićevog angažmana, prenosi "Novi list".
"Velika Britanija i SAD žele da pomognu pozitivnom ishodu referenduma, bez mešanja u slovenačku unutrašnju politiku. Britanski ambasadori smatraju da bi inicijativa u tom smeru bila podrška Borisa Tadića arbitražnom sporazumu kao dobrom rešenju za otvorena pitanja u regionu", piše u zvaničnom izveštaju hrvatskog Ministarstva inostranih poslova sa radnog ručka na kome je predlog izrečen.
Hrvatski državni sekretar Božinović kaže da načelno nije protiv, ali da treba ustanoviti da li bi Tadićeva poruka imala uticaja na slovenačko biračko telo, i da li bi se takav angažman uklapao u Tadićeve ideje o regionalnoj praksi rešavanja bilateralnih pitanja. On smatra da je pozitivan učinak Tadićeve arbitraže neizvestan za Hrvatsku i njenu javnost.
Na ovaj prigovor ambasador Blant je rekao da je proces usvajanja arbitražnog sporazuma u Hrvatskoj završen, pa se zbog referenduma treba koncentrisati na slovenačko javno mnenje. Dodao je da je o tome razgovarao i s američkim ambasadorom u Hrvatskoj Džejmsom Folijem koji podržava inicijativu.
Britanski predlozi za slovenačko-hrvatsko pomirenje
1. Pisati o tome da Slovenci vole da dolae na Jadran, a Hrvati u Sloveniju na skijanje 2. Isticati izjave mladih ljudi o vlastitim pozitivnim iskustvima u susednim zemljama 3. Koristiti Internet za promovisanje pozitivnog ishoda referenduma 4. U promociji arbitražnog sporazuma naročito koristiti Yutjub, Fejsbuk i Tviter |