Pomen pobijenim Srbima u Bradini
Osvećenjem obnovljenog hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Bradini i služenjem svete arhijerejske liturgije počelo je obeležavanje 18 godina od stradanja Srba u ovom konjičkom naselju. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije uz sasluženje sveštenstva ove eparhije.
Pravoslavna crkva Vaznesenja Gospodnjeg zapaljena je 25. maja 1992. godine, kao i celo selo, a na stravičan način ubijeno je 48 srpskih civila. Tragični bilans iznosi 54 mrtvih za tri dana, u logorima su ubijena još 22 meštanina Bradine, a za pet lica se još traga.
Preživeli Srbi iz Bradine svedoče o tri strašna dana tokom kojih su se ''saplitali o leševe svojih najmilijih'', dok su lokalni Romi za novac koji su dobili od komande hrvatske i bošnjačke paravojske ubijene vezali konopcima za noge i konjima ih vukli do bagerom iskopane jame ispred srušene crkve u centru sela. Od 25. do 27. maja 1992. godine u tu jamu bačeno je 26 tela zverski ubijenih srpskih civila.
MUP Republike Srpske podneo je izveštaj protiv vođa Armije FBiH Zije Landže, Faika Špage i Vahida Alagića u kojem ih tereti za ratni zločin nad srpskim civilima u selu Bradina i Glavatičevo u opštini Konjic. Tužilaštvo BiH je 2009. godine obustavilo istragu protiv Alagića, Špage i Landže, jer je strani tužilac Dejvid Švendiman procenio da optužbe nisu potkrepljene dokazima.
U vreme izvršenja zločina Landžo je bio jedan od komandanata muslimansko-hrvatskih oružanih snaga na području Konjica, posle rata bio je zaposlen u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA). U Sipi je radio i Špago, koji je u vreme izvršenja zločina nad Srbima u Konjicu obavljao dužnost načelnika Stanice javne bezbednost Konjic.
Alagić, tadašnji komandant jedne od muslimanskih oružanih formacija na području opštine Konjic, dospeo je posle rata na funkciju zamenika direktora Granične policije BiH. U Bradini, koje više nema, živelo je 1.200 stanovnika u 280 srpskih domaćinstava.