Sud BiH blaži od Haga: Za ubistvo srpske dece i žena 11 godina
Apelaciono veće Suda BiH osudilo je Fikreta Planinčića na 11 godina zatvora za učešće u napadu na selo Serdari, u opštini Kotor Varoš, u septembru 1992. godine kada je ubijeno 16 srpskih civila, dok su Sead Menzil i Mirsad Vatrač oslobođeni optužbe.
Apelaciono veće utvrdilo je na osnovu izjava svedoka i dokaza da je Planinčić tokom napada na selo Serdari 17. septembra 1992. godine svesno i sa namerom učestvovao u ubistvu srpskih civila, među kojima je bilo žena i dece.
- Veće je van razumne sumnje utvrdilo da je optuženi Planinčić, sa drugim pripadnicima Teritorijalne odbrane Kotor Varoša, došao pred kuću Jelenka Serdara u koju je ubacio eksplozivnu napravu. Nakon toga, ušli su i ubili devet civila, a dvoje teško ranili od kojih je jedno bila trudnica - rekao je predsedavajući Veća Dragomir Vukoje.
Vukoje je naglasio da su tvrdnju odbrane da Planinčić nije bio u selu Serdari u kritično vreme, opovrgli iskazi svedoka, prenose regionalni mediji.
Kao ključnog svedoka naveo je Radmilu Serdar koja je tokom davanja iskaza rekla da se napad desio u njenoj kući kada je ubijeno najviše civila.
Vukoje je rekao da je Serdareva, koja je preživela jer se pretvarala da je mrtva, verodostojno i detaljno opisala nasilni upad u kuću, te prepoznala Planinčićev karakterističan glas jer ga je poznavala od ranije.
On je podsetio i na iskaz svedoka Nedeljka Sakana koji je naveo da mu je ranjena Radmila Serdar kada ju je sreo rekla da su to učinile komšije.
- Apelaciono veće je našlo da je selo, u kojem su uglavnom živeli stariji ljudi, žene i deca koji su bili najveće žrtve, bilo van zone ratnih dejstava. Veće naglašava da većina vojno sposobnih muškaraca uopšte nisu bili učesnici u borbi, a da se dvojici koji su u momentu napada bili na dopustu, ne oduzima status civila - rekao je Vukoje u obrazloženju presude.
On je naglasio da optuženi Planinčić nije morao fizički počiniti ubistva da bi snosio krivicu, te da je dovoljno to što je bio prisutan i nije ništa učinio da zaštiti civile, odnosno što je delio nameru ostalih učesnika.
Pročitajte još:
* "Preče im bošnjačke od srpskih žrtava"
* Bramerc: Karadžića osuditi na doživotnu robiju
Prilikom određivanja kazne Planinčiću, Veće je kao otežavajuću okolnost uzelo način ubistva devet civila, među kojima je dvoje dece, te ranjavanje dve osobe od kojih je jedna bila u petom mesecu trudnoće.
Kao olakšavajuće okolnosti navedene su slabo zdravstveno i imovinsko stanje, te iskazano kajanje Planinčića za počinjeno delo. Na ovu presudu Planinčić nema pravo žalbe.
Sva trojica optuženih oslobođena su optužbi da su ubili sedam civila u kući Danke Serdar i za uništavanje imovine, jer je, kako je obrazloženo, ostalo nejasno šta su oni konkretno počinili.
- Sud ne tvrdi da su optuženi nevini, ali Tužilaštvo nije dokazalo njihovu krivicu. Ostalo je nejasno koje su konkretne radnje izvršili, to nije potkrepljeno dokazima, pa se optuženi oslobađaju ove optužbe - rekao je Vukoje.
Planinčiću su produžene mere zabrane, a drugoj dvojici su ukinute. Planinčiću će u kaznu biti uračunato vreme provedeno u pritvoru, od maja 2011. do oktobra 2012. godine.
Prvostepenom presudom od 13. januara 2014. godine Planinčić i Menzil su proglašeni krivim i osuđeni na po 11,5 godina zatvora, a Vatrač na 10,5.