Da li će Marović "ocinkariti" Đukanovića?
Hapšenje Svetozara Marovića, nekadašnjeg predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore i drugog čoveka vladajuće Demokratske partije socijalista, glavna je medijska tema u Crnoj Gori. Opozicija je, s druge strane, tu videla "svoju šansu" i pozvala je Marovića da progovori i na taj način olakša sebi boravak u zatvoru.
Sagovornik "Vijesti" blizak je Maroviću i on tvrdi da je funkcioner DPS-a uveliko pripremao teren za bekstvo, ali je čekao da se formalizuje dogovor između tužilaštva i njegovog sina Miloša o sporazumnom priznanju. Navodno, Marović je planirao da ode iz zemlje i izbegne hapšenje, ali su i tužilaštvo i policija bili brži.
Podgoričke "Vijesti" su citirale delove knjige Momira Bulatovića "Pravila ćutanja" i objavile da upravo tu bivši crnogorski predsednik, a početkom 90-tih najbliži Marovićev saradnik, objašnjava kako mu je Svetozar jednom priznao da je na nezakonit način došao do prvih velikih para.
Bulatović ga je navodno pozvao i pitao da li je istina da je on omogućio izvesnom biznismenu iz Budve da bez plaćanja bilo kakvih državnih dažbina, četrdeset šlepera natovarenih cigaretama prođe kroz Crnu Goru i uđe u Srbiju, za šta je dobio tadašnjih 40 hiljada maraka. Marović mu je to potvrdio, zaključivši "Ti svome sinu ostavljaš da si bio prvi izabrani predsednik Crne Gore, a ja mislim o nekim drugim, konkretnijim stvarima".
Za razliku od svog kuma Momira Bulatovića, koji je ostao lojalan Miloševiću, Marović se 1997. godine, kada se DPS podelio, opredelio za antimiloševićevski kurs i Mila Đukanovića. Do izbora za prvog čoveka, "redefinisane" srpsko-crnogorske zajednice 2003. godine, čak tri puta uzastopno je biran je za predsednika Skupštine Crne Gore. A onda su, nakon obnove nezavisnosti, polako prvo počele spekulacije, pa sve glasnije priče o Maroviću - neformalnom gospodaru metropole crnogorskog turizma i sumnjivim poslovima njegove porodice zahvaljujući kojima se stvaralo ogromno bogatstvo.
Kada mu je brat Dragan, pre pet godina, sa tadašnjim predsednikom opštine Rajkom Kuljačom, i još nekoliko lokalnih funkcionera, uhapšen u okviru afere "Zavala", zbog gradnje spornog postrojenja za desalinizaciju vode, Marović se čudio zašto se uopšte vodi sudski postupak u tom slučaju.
Nedugo potom, gostujući na televiziji "Vijesti", Marović je posumnjao da slična sudbina može zadesiti i njega. Tada je na pitanje da li veruje da tako krupno hapšenje u Crnoj Gori može da se realizuje bez aminovanja šefa partije, aktuelnog premijera Mila Đukanovića, Marović je rekao da misli da je Đukanović to znao, ali da ne očekuje da se meša u rad pravosudnih organa i institucija.
"Treba da kaže sve šta mu je na duši"
U junu ove godine Marović je izabran za predsednika Političkog saveta DPS-a. U poslednje vreme, nije ga bilo na nekim sednicama partijskih organa što se odmah dovodilo u vezu sa pogoršanjem odnosa sa Đukanovićem.
Kao političar doživeo je uzlet i pad, kao čovek hapšenje sina, ćerke i brata. Svi koje politika iole zanima, zato postavljaju pitanje: Hoće li Svetozar Marović ponovo odabrati da ćuti ili će konačno odlučiti da progovori, ali ne samo o onome što je on činio?
I dok predsednik države Filip Vujanović ne želi da komentariše pravosudne stvari, ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević žali što se Marović našao u ovoj situaciji. S druge strane predstavnici opozicije očekuju da Marović progovori.
- Hapšenje drugog čoveka DPS-a kao šefa organizovane kriminalne grupe koja je vršeći politički uticaj na organe lokalne vlasti, ali i na vladu, ostvarila kriminalne i korupcionaške profite od više desetina miliona evra, na štetu imovine Budve i države Crne Gore, osim krivično-pravnog aspeketa ima i politički - smatra lider PZP-a Nebojša Medojević, koji navodi da je porastom političkog pritiska spolja, kao i dobijanje pozivnice za NATO Ðukanović primoran "da pusti niz vodu svoje saradnike".
Hapšenje Marovića, kaže Medojević otvara i "pitanje krivične odgovornosti Mila Đukanovića i svih čelnika DPS-a".
Predsednik Nove srpske demokratije i član predsedništva DF-a Andrija Mandić kazao je da hapšenje Marovića nije moglo da se desi a da za to nije znao premijer Đukanović.
Mandić je rekao da bi bilo dobro da Marović odbaci savete advokata i "progovori iz srca, i kaže sve što zna za kriminalne radnje koje su zajedno radili on i premijer Milo Đukanović“. Mandić je rekao da je, kad je u pitanju hapšenje Marovića, "reč o lokalnoj kriminalnoj priči".
- U Crnoj Gori postoji, međutim, i šira kriminalna priča na nivou republike. Svetozar Marović treba da uradi sada ono što je uradio 2006. godine za vreme referenduma kad nije hteo da čita govor koji je pripremio, već je bacio te papire i progovorio iz srca. Bilo bi dobro da i sada učini isto kako bi olakšao sebi boravak u zatvoru - rekao je Mandić i dodao "da misli da je mnogo veći krimnalac sadašnji premijer Đukanović nego Svetozar Marović".