Sreda 25. 3. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
32
Četvrtak 26.11.2015.
21:18
nezavisne.com A

Počelo ukidanje Srpske: Dan RS proglašen neustavnim

Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio je da je član Zakona o praznicima Republike Srpske, koji govori o 9. januaru kao Danu Republike, neustavan, te da Narodna skupština RS u roku od šest meseci taj zakon mora da usaglasi sa Ustavom BiH.

Tanjug
Tražio ocenu ustavnosti Dana RS: Bakir Izetbegović

Ovom odlukom Ustavnog suda BiH, koja je doneta po apelaciji Bakira Izetbegovića, člana Predsedništva BiH iz muslinaskog naroda, praktično je osporen Dan Republike i njegova proslava u Republici Srpskoj.

Izetbegović je, podnoseći apelaciju, smatrao da je izbor 9. januara za Dan Republike podstaknut osećajima i događajima od značaja za samo jedan narod, dok ga druge zajednice smatraju bolnom uspomenom.

Kako stoji u saopštenju, Ustavni sud BiH je utvrdio da član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske nije u skladu Ustavom BiH i Međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije, te Protokolom broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Prema odluci Suda BiH, Narodna skupština RS treba da u roku od 6 meseci usaglasi navedeni član Zakona o praznicima Republike Srpske sa Ustavom BiH.

- Ustavni sud ponovno naglašava da se ovom odlukom ni na koji način ne dovodi u pitanje pravo građana Bosne i Hercegovine pravoslavne veroispovijesti (kao ni slično pravo građana bilo koje druge verske zajednice u Bosni i Hercegovini) da slobodno na tradicionalan, odnosno drugi prigodan način obeležavaju svoje blagdane, uključujući i slavu Svetog Stefana. Prema mišljenju Ustavnoga suda, takve slobode i prava, a posebno njihovo slobodno manifestiranje, samo potvrđuju multikonfesionalni i multikulturalni karakter BiH kao države i društva. Stoga se ovakva odluka Ustavnoga suda u tome kontekstu ne može nikako drukčije razumevati - stoji u saopštenju suda.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 26.11.2015. 22:33
не бриши коментаре крв ти јеебем фашиистички,муслимански.ЖИВЕЛА РЕПУБЛИКА СРПСКА .Бања Лука = Москва = Београд.Живео Ратко Младић.
Četvrtak 26.11.2015. 22:33
не бриши коментаре крв ти јеебем фашиистички,муслимански.ЖИВЕЛА РЕПУБЛИКА СРПСКА .Бања Лука = Москва = Београд.Живео Ратко Младић.
Četvrtak 26.11.2015. 22:35
mac,mac,mac,mac-pojela maca.gde si maco,želiš još,mac,mac,mac maco.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2026 © - vesti online