Akaši: Nije utvrđeno da su za Markale odgovorni Srbi
Bivši mirovni izaslanik UN u nekadašnjoj Jugoslaviji Jasuši Akaši rekao je pred Haškim tribunalom na suđenju generalu Ratku Mladiću da ratne vlasti u Sarajevu, uz ohrabrenje Amerike, nisu htele sporazum o primirju u BiH, za razliku od tamošnjih Srba.
Akaši je rekao da su "aktivnu vojnu pomoć" takozvanoj Armiji BiH, uprkos embargu UN, pružale SAD, Nemačka i neke islamske zemlje, te dodao da šest zaštićenih zona UN, uključujući Sarajevo i Srebrenicu, nije bilo demilitarizovano kako je bilo predviđeno sporazumom o njihovom proglašenju.
Japanski diplomata naglasio je da je istraga UN utvrdila da su granatu, koja je na sarajevskoj pijaci Markale 1994. godine ubila i ranila desetine građana, mogle ispaliti obe zaraćene strane.
- Zaključak komisije, koji sam ja prihvatio, bio je da je napad mogao doći sa obe strane. Taj zaključak je bio suprotan tvrdnjama međunarodne štampe, uključujući i `NJjujork tajms` da je odgovorna bila srpska strana - naveo je Akaši.
On je istakao da su muslimanski lideri i zvanični Vašington verovali da bi trajnije primirje omogućilo Srbima u BiH da zadrže veliki deo teritorije BiH koji su zauzeli tokom prethodnih ratnih godina, preneli su beogradski mediji.
Akaši, svedok Mladićeve odbrane, naveo je da je ratna vlada Alije Izetbegovića odbila da produži četvoromesečno primirje koje je, uz pomoć bivšeg američkog predsednika DŽimija Kartera bilo sklopljeno krajem 1994. godine.
Pročitajte još:
* "Muslimani su svojevoljno evakuisani iz Srebrenice"
On je rekao da su Srbi u jednom trenutku držali 70 odsto teritorije BiH, ali da su na kraju pristali da im, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, ostane 49 odsto teritorije.
Japanski diplomata nije negirao da je Unprofor imao saznanja o dopremanju oružja za muslimansku stranu preko aerodroma u Tuzli. On kaže da o tome nema konkretne informacije jer su se time bavili vojnici, a ne političari.