Hrvatski "Anonimusi" započeli sajber rat: Ove teroriste BiH skriva od Evrope
Ono što su "Anonimusi" u petak ujutru objavili, a to je rat teroristima u BiH, u petak uveče je počelo da se realizuje. Naime, na Fejsbuk stranici hrvatskih "Anonimusa" objavljeni su podaci građana BiH za koje se tvrdi da su povezani s terorizmom.
Odgovor institucijama u BiH: Institucije u BiH godinama sustavno i organizirano skrivaju i prikrivaju sve podatke o... Posted by Anonymous Hrvatska on Friday, November 20, 2015
"Počinjemo sa objavljivanjem podataka iz data baza osoba povezanih s terorizmom u BiH, a koje podatke BiH službe skrivaju od javnosti i drugih policija i institucija u Evropi. Podatke ćemo objavljivati svakih nekoliko sati u nastavcima", stoji u poruci hrvatskih Anonimusa.
Takođe, ispod jedng posta su napisali da su srušili i bošnjački portal "Vijesti ummeta" i više blogova u zadnjih 48 sati.
Do sada su na Fejsbuku objavili 80-ak profila i fotografija osoba povezanih sa terorizmom.
Pročitajte još:
* Anonimusi objavili rat i bosanskim mudžahedinima
* "Anonimusi" oborili 5.500 Tviter naloga Islamske države
* BiH: Bošnjački portal koji slavi napade na Pariz ima sedište u SAD
Prema onome što se može videti sa fotografija, podaci su prikupljani u periodu između 1998. i 2005. godine, a screenshotovi su napravljeni na prilično staroj i zaostaloj verziji Vindous-a.
Ne zna se ko stoji iza ovih objava, a po onome što se vidi na slici čini se da su hakeri provalili u nekakvu bazu podataka BiH i uzeli lične podatke BiH državljana.
Iz BiH su demantovali da su "Anonimusi" iz Hrvatske došli do autentičnih podataka o islamistima
Bosanskohercegovačka državna agencija zadužena za prikupljanje i čuvanje ličnih podataka građana te zemlje u petak je demantovala navode da je ogranak hakerske grupe Anonimus provalio u njenu bazu podataka i prikupio informacije koje je potom počeo da objavljuje.
Reagujući na medijske navode kako su hakeri iz Hrvatske došli do podataka o osobama iz BiH koje bi se mogle povezati s islamskim radikaliznom iz Agencije za identifikacijska dokumenta, evidenciju i razmenu podataka BiH (IDDEEA) su saopštili da informacije objavljene na internetu nisu temeljene na aplikacijama koje koristi ta agencija.
Reč je o zastareloj aplikaciji koja se već godinama ne koristi, a iz IDDEEA ističu kako je njihova baza "veoma zaštićena i da u nju nije bilo nikakve provale".