Kako je sprečen teroristički napad kod Bijeljine: Gorela bi i Janja i Srpska
Da je eksplozivna naprava koju je u petak Policija Republike Srpske pronašla u hotelu Dalas u Janji eksplodirala, sigurno bi bilo žrtava, ne samo u hotelu, već i u okolnim objektima, jer je reč o gusto naseljenom delu ovog mesta pored Bijeljine.
Ovo za "Vesti" tvrde policijski izvori upućeni u istragu o slučaju koji je u petak po podne uznemirio građane, kako Semberije tako i cele Srpske.
Podsetimo, tokom pretresa hotela pronađene su veće količine pripremljenih zapaljivih tečnosti, eksplozivnih i pirotehničkih materija koje su bile međusobno povezane i pripremljene za uništenje objekta.
Janja je većinski bošnjačko naselje, pa se i ta činjenica dovodi u vezu s time da je sprečen teroristički napad. Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač rekao je medijima u Banjaluci da je cilj terorističkog napada bilo izazivanje verske, nacionalne i rasne netrpeljivosti.
Da se ne ponovi Zvornik
Janja je naselje nedaleko u Bijeljine, koje je pre rata bilo većinski bošnjačko, da bi devedesetih struktura stanovništva bila promenjena, ali i danas u tom mestu živi veliki broj Bošnjaka.
Prethodnih godina često su beleženi incidenti na nacionalnoj osnovi, ali generalno stanovnici Janje, kako srpske, tako i bošnjačke nacionalnosti, tvrde da veoma dobro žive sa komšijama, a da će uvek biti onih koji su spremni za incidente. I sasvim je sigurno da bi eksplozija sa žrtvama poremetila nacionalne odnose, ne samo u Janji, već i u celoj BiH, a najbolji primer za to je napad u Zvorniku od pre šest meseci, kada je pripadnik vehabijskog pokreta ubio jednog, a ranio dva policajca.
- Stotinak flaša napunjenih benzinom i plinske boce bile su povezane čaršavima. Da je to zapaljeno, došlo bi do velike eksplozije koja bi imala šire razmere. Izgorele bi i kuće u okolini u kojima žive Bošnjaci, a odnosi u RS i u BiH bili bi destabilizovani. Da taj pokušaj terorističkog čina nije osujećen, došlo bi do međunacionalne netrpeljivosti i nestabilnosti - rekao je Lukač.
Kako saznajemo, Policija RS je dobila informacije o napadu od drugih bezbednosnih agencija u BiH. Prvo su nameravali da motre mesto događaja i sačekaju da se pojave izvršioci, ali onda je procenjeno da bi rizik bio prevelik, pa se krenulo u pretres i demontažu improvizovane bombe. Noć pre akcije, evakuisano je nekoliko desetina ljudi iz hotela i okoline.
- Ovaj slučaj potvrdio je koliko je važna saradnja između policijskih agencija s različitih nivoa. To se naročito poboljšalo posle terorističkog napada u Zvorniku - dodaju izvori "Vesti".
Interesantno je da je vlasnica hotela izvesna Gabrijela Petrović (64) koja živi na relaciji Holandija
- BiH i trenutno nije u zemlji. Upućeni tvrde da je Gabrijela promenila ime pre nekoliko godina, a poslove u hotelu je vodio njen sin Majkl. Nije poznato da li je i on ranije imao drugo ime. Takođe, hotel je pre nekoliko godina veoma pompezno otvoren, kao budući ugostiteljski objekat "svetskog glasa", ali u međuvremenu se, bar tako pričaju meštani Janje, pretvorio u improvizovani bordel.
Policija za sada odbacuje mogućnost da je montiranje eksplozivne naprave povezano sa nekim poslovnim aranžmanima.