"U Hrvatskoj samo odmorišta za kraće zadržavanje izbeglica"
Hvratski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić izjavio je da dogovorom u Briselu nije predviđeno osnivanje "hot spotova" u Hrvatskoj, nego odmorišta u kojima bi se migranti zadržavali izuzetno kratko, i odakle bi bili prevezeni prema Sloveniji.
- Hrvatska od početka traži da se problem s izbeglicama i migrantima rešava na njegovom izvoru - u Grčkoj. Grčka mora napokon postati zemlja u kojoj ne samo da rade hot spotovi, nego se radi i kompletna registracija - rekao je Ostojić u Opatovcu, dodajući da bi one migratne koji ne zaslužuju međunarodnu pomoć i zaštitu vratili u zemlju iz koje su došli.
Po njegovim rečima, smisao dogovora iz Brisela jeste izbegavanje jednostranog delovanja pojedinih država, a uslov da dogovor zaživi je da prorade hot spotovi u Grčkoj, prenosi Hina.
Pročitajte još:
* "Islam ne pripada Evropi, nikada nije ni bio deo nje"
* 50.000 izbeglica Grcima, 50.000 zapadnom Balkanu (čitaj: Srbiji)
Ostojić je rekao kako je Hrvatskoj najvažnije da "tranzit ide" te je ocenio da "problem dogovaranja Hrvatska nikad nije imala".
- Imamo problem da neko pokušava da napravi sabirni centar u Hrvatskoj - rekao je on i ocenio kako Hrvatskoj odgovara dogovor iz Brisela, između ostalog i zato što se u njemu ne govori o hot spotovima u zemljama na zapadnobalkanskoj ruti, nego o odmorištima.
Reč je o mestima na kojima bi se izbeglice zadržavale vrlo kratko pre prevoza dalje, objasnio je Ostojić.
Usporiti priliv izbeglica
On je ocenio da se otvaranjem odmorišta usporava priliv izbeglica i migranata i daje Grčkoj predah da reši hot spotove, a Nemačkoj da se stabilizuje u vezi s prihvatom i vraćanjem onih koji su s područja koja ne uživaju međunarodnu zaštitu.
- To je privremena mera koja bi mogla da urodi plodom - poručio je Ostojić, dodajući kako će se u državama na zapadnobalkanskoj ruti osnovati kontakt-tačke na kojima će se razmenjivati informacije o kretanjima izbeglica i migranata.
- Te tačke bi trebalo da prorade u četvrtak zajedničkom videokonferencijom u 15 sati - rekao je on i dodao da se dogovor odnosi i na dolazak posmatračke misije Frontexa u Šidu radi nadgledanja prijema i transporta izbeglica iz tog grada prema Hrvatskoj.
Brojke
Na pitanje novinara je li u Briselu bilo govora o brojkama, to jest o tome koliko bi koja država trebalo da primi izbeglica i migranata, Ostojić je odgovorio da Hrvatska zna svoje kapacitete, a oni su dovoljni za zbrinjavanje 5.000 osoba.
- Hrvatska je uvek govorila da je to brojka s kojom možemo da izađemo na kraj, ali to podrazumeva i finansiranje od EU -dodao je.
Rekao je i da će se, čim proradi zimski tranzitni centar u Slavonskom Brodu, izbeglice i migranti u njega prevoziti vozom iz Šida, i to hrvatskim sa sedam vagona, a centar u Opatovcu bi se zatvorio.