"Glas Makedonije u Unesku nije glas naroda, nego SAD"
Odluka Skoplja da podrži prijem Kosova u Unesko rezultat je samovoljnog delovanja makedonskog ambasadora u Parizu i pritiska ambasade SAD, piše "Sputnjik".
Makedonski novinar Milenko Nedelkovski za "Sputnjik" kaže da je odluka da Makedonija podrži prijem Kosova u Unesko u toj zemlji primljena sa velikim iznenađenjem, jer je sasvim suprotna nacionalnim interesima.
- U Makedoniji je 25 odsto albanske manjine glasalo mimo volje 75 odsto naroda, koji to niti želi, niti odobrava. Ako to išta znači vama u Srbiji, ja vam se u ime makedonskog naroda izvinjavam za ovu više nego glupu odluku da Kosovo bude primljeno u Unesko - poručuje Nedelkovski.
Pročitajte još:
* "Odnosi sa Skopljem i Podgoricom više neće biti kao pre"
* Ko je kako glasao u savetu Uneska?
Sagovornik "Sputnjika" ističe da je makedonski narod svestan da srpska baština na KiM već godinama i decenijama nestaje, da su kradene ikone i uništavani manastiri i crkve. On međutim ukazuje na problem koji ima makedonsko Ministarstvo spoljnih poslova, koje, prema njegovim rečima, u određenim ambasadama u svetu ima kadar koji nije nacionalno i patriotski opredeljen, naprotiv.
- Mi imamo problem sa ambasadorom u Izraelu, a problem sa ambasadorom u Parizu je još veći. Reč je o albanskom kadru koji je već godinama izvan kontrole centralne vlasti u Skoplju, on je takoreći pozicija koja je u opoziciji, pa je na neki način Pariz kao ambasada za makedonski deo u Makedoniji izgubljen dok je Agron Budžaku tamo - objašnjava Nedelkovski.
Američka ambasada ima paralelnu vlast
Iako misli da to za makedonsku diplomatiju nije opravdanje, Nedelkovski je uveren da je ambasador u Unesku delovao shodno sopstvenom nahođenju, bez ikakvih instrukcija Ministarstva spoljnih poslova. Vlada Makedonije zaokupljena je svojim problemima, smatra Nedelkovski, pa niko nije obraćao previše pažnje na dešavanja u Unesku.
- Spoljna politika Makedonije, kao i svih država na Balkanu, u velikoj meri zavisi od velikog pritiska američke ambasade u svakoj državi. Makedonija je imala nekoliko kontroverznih glasanja u UN i u prošlosti, uključujući Palestinu, koje su bile u korist onoga što su želele Sjedinjene Američke Države, ali to je pritisak koji vrši američka ambasada, koja praktično ima paralelnu vlast u ovoj državi - objašnjava Nedelkovski.
Odluku da Makedonija podrži prijem Kosovo u Unesko Nedelkovski objašnjava i haotičnom situacijom u zemlji.
- Ta situacija nam je nametnuta spolja jer smo država koja nije prihvatila da uvede sankcije Rusiji i koja je rekla da smo, ukoliko se dogovore Istok i Zapad, voljni da ’Južni‘, odnosno ’Turski tok‘ prolazi kroz našu teritoriju - kaže makedonski novinar.
Zbog sebe glasali "za Kosovo"
Branko Đorđevski, politički analitičar iz Skoplja, ne misli, međutim, da makedonska Vlada nije imala uticaja na to kako će glasati njen ambasador u Unesku. Prema njegovim rečima, presudni su bili unutarpolitički razlozi i to što je Makedonija priznala Kosovo kao nezavisnu državu.
- Ako bi Makedonija glasala protiv prijema Kosova u Unesko, odmah bi se postavilo pitanje da li ona menja kurs u svojoj državnoj strategiji. Makedonski predstavnici bili su svesni i toga da bi uzdržavanje od glasanja bilo protumačeno kao glasanje protiv, pa mislim da država nije imala prostora da drugačije postupi - objašnjava Đorđevski za Sputnjik.
Vodilo se, dodaje Đorđevski, računa i o tome da iza predloga za prijem Kosova u Unesko stoje uticajne zapadnoevropske države, kao i da u Makedoniji postoji velika albanska manjina, pa je, kaže, i odluka makedonske Vlade bila takva.
- Iskreno se nadam da eventualni prijem Kosova u Unesko neće doneti ono čega se svi plašimo — da neće produžiti uništavanje srpskih svetinja na KiM, da se neće pojaviti tendencija da Kosovo kao država posegne za tim spomenicima i hramovima kao svojoj imovini ili u pravcu ideje stvaranja nekakve kosovske pravoslavne crkve - kaže Đorđevski.
Dačić: Vratićemo Makedoncima
A šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da će podrška Crne Gore i Makedonije prijemu Kosova u Unesko na Izvršnom savetu te organizacije ostaviti mrlju na njihovim odnosima sa Srbijom.
- Imaće i oni neki zahtev u međunarodnim organizacijama koji mi nećemo podržati - poručio je Dačić.