Banjaluka ne radi na daljinski
Republika Srpska trebalo bi da sačuva ono što je ostalo od Dejtonskog sporazuma, odnosno status entiteta.
Posle neuspešnih razgovora u Butmiru i stvaranja konfuzije u javnosti o daljoj budućnosti RS i ulozi Srbije u tome, dr Nenad Kecmanović, jedan od najboljih poznavalaca bosanske situacije, profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, na ovaj način definiše politiku koju treba da vodi zvanična Banjaluka.
Kakva je danas moguća, poželjna i realna državna politika Srbije prema pokušajima revizije Dejtona?
''U Butmiru se nije ništa pomerilo s mesta u odnosu na zatečeno stanje. Inckova fatalistička izjava da će "bosansko-hercegovački lideri odgovarati pred istorijom zbog toga što se nisu dogovorili" jasan je indikator da je taj proces zapao u ćorsokak i da niko nema ideju šta i kako dalje. A to znači da su sazreli uslovi da se potraže alternativni putevi za uspostavljanje stabilne i funkcionalne BiH. Vidimo da se vodeći političari iz Srbije i Srpske bezmalo nedeljno susreću, a sigurno je da su i u dnevnoj komunikaciji. Mislim da direktniji i agresivniji nastup Beograda barem u ovom trenutku nije potreban i da bi bio tendenciozno protumačen kao manipulacija "dijasporom" od strane "matice" ''.
Kako komentarišete ocene da "Tadić zavrće ruku Dodiku", ili da je "Dodik, Tadićev Radovan Karadžić"?
''One su iz više razloga neosnovane. Prvo, zato što su aktuelni odnosi na relaciji Beograd - Banjaluka izuzetno dobri. Drugo, zato što Srbija nema vlastitih interesa da pritišće Banjaluku. Treće, u ovom momentu ni Vašington ni Brisel zbog Kosova nemaju nikakvog osnova da takvu pomoć traže od Beograda. Četvrto, pitanje je koliko bi takvo "zavrtanje", sve i kada bi ga bilo, imalo efekta. Podrška Srbije je izuzetno važna za prekodrinske Srbe, ali Banjaluka ne radi na daljinski upravljač iz Beograda. Pomenute ocene uglavnom dolaze iz Sarajeva, jer Bošnjake ne napušta ideja da Srbe treba da privole prijatelji ili nateraju neprijatelji da se odreknu RS i tako izvrše nacionalni harikiri. Tek kada shvate da to nije moguće, biće spremni da sednu za pregovarački sto i uvaže ono što žele Srbi i Hrvati kao druga dva ravnopravna naroda u BiH.
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 06.11.)